Badania wykrywające celiakię

Choroba trzewna taka jak celiakia może przysporzyć nam wiele nieprzyjemności w codziennym życiu. Warto w związku z tym udać się do lekarza, który może skierować nas na odpowiednie badania, dzięki którym będziemy mogli potwierdzić albo wyeliminować występowanie tej choroby autoimmunologicznej. To bardzo ważne, gdyż ciągłe spożywanie glutenu w diecie przy celiakii może spowodować w naszym organizmie o wiele więcej szkód niż tylko problemy z bolesnym wypróżnianiem. Dlatego nie lekceważmy objawów naszego ciała i skonsultujmy je z lekarzem.

Szybkie rozpoznawanie celiakii

celiakia - testy dla dorosłychJeżeli zauważamy u siebie albo u naszego dziecka problemy z wypróżnianiem, które objawiają się nieregularnością, bólem oraz innymi nieprzyjemnościami to być może dopadła nas celiakia – testy dla dorosłych jak i dla dzieci są różnorodne, gdy nie ma jeszcze konkretnego badania na to schorzenie. Warto wspomnieć też czym jest celiakia. To przede wszystkim choroba obejmująca jelito cienkie, w trakcie której nasz organizm po spożyciu glutenowych produktów zaczyna wytwarzać przeciwciała mające na celu wywołać reakcję autoimmunologiczną zapalną prowadzącą do zaniku kosmków jelitowych. Bez nich celiakia nie będzie naszym jedynym problemem, gdyż może rozwinąć się osteoporoza, chłoniak jelita cienkiego, a nawet mukowiscydoza. Aby zdiagnozować występowanie tej choroby należy wpierw zbadać objawy kliniczne. Najczęściej wykonuje się biopsję jelita cienkiego oraz badania genetyczne, gdyż na rozwój tej choroby mają wpływ pewne geny. Poza tym możemy wykonać testy serologiczne badające charakterystyczne dla rozwoju celiakii przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej, jak również przeciwko endomysium.  U dorosłych częściej jednak wykonuje się badanie histopatologiczne pobranych wycinków z dwunastnicy w trakcie gastroskopii. Dzięki tym badaniom możemy wykryć czy kosmki jelitowe faktycznie zanikają. Jeśli tak to musimy zmienić naszą dietę na bezglutenową, ponieważ w innym przypadku będziemy sobie w dalszym ciągu szkodzić.

Towarzyszące nam bolesne problemy z wypróżnianiem, anemia czy inne problemy mogą być efektem występowania celiakii. Jest to poważna choroba, która może prowadzić do rozwoju jeszcze gorszych schorzeń. W związku z tym powinniśmy udać się do lekarza, który zaleci nam odpowiednie badania w ramach wykrycia zaniku kosmków jelitowych. Dzięki temu będziemy mogli zmienić naszą dietę na bezglutenową i poczuć się o wiele lepiej na co dzień. Dodatkowo zapobiegniemy powstawaniu gorszych chorób w naszym ciele.