Bezpieczeństwo w wiedzy

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób inwestować, w jaki sposób robić to bezpiecznie? Inwestowanie stało się popularne. W dzisiejszych czasach nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani ogromnego kapitału. Możemy zdać się na pomysły inwestorskie innych osób, możemy korzystać z gotowych patentów znanych na całym świecie inwestorów. Jeżeli zaczynamy przygodę z inwestowaniem to przyda nam się kilka podstawowych informacji i porad na temat bezpiecznych transakcji na rynku kapitałowym.

Bezpieczna transakcja i bezpieczna inwestycja

bezpieczne inwestowanie pieniędzyOgólna zasada rynków kapitałowych jest taka, że inwestować można we wszystko. Jest to prawda. Nie musi być to nawet rynek kapitałowy. Inwestować możemy wszędzie. Możemy dokonać zakupu nieruchomości i przeznaczyć je na wynajem uzyskując dochód bierny, jest to inwestycja. Możemy zainwestować w spółkę naszego znajomego, który ma pomysł, kompetencje potrzebne do otwarcia i prowadzenia biznesu, ale nie posiada wystarczających środków. Na samym końcu możemy inwestować w unormowane prawnie rynki kapitałowe i w konkretne produkty rynku kapitałowego. Bezpieczne inwestowanie pieniędzy to proces, na który składają się przynajmniej dwie składowe: wiedza na temat rynku, na którym inwestujemy i wiedza na temat produktu, firmy w który inwestujemy. Nie powinniśmy inwestować w coś, na czym zupełnie się nie znamy. Internet jest pełny ludzi podających się za specjalistów od inwestowania, deklarując że zbili fortunę na jakimś zupełnie nieoczekiwanie, wartościowym produkcie. Informacje roznoszą się szybko. Gdyby tego typu teorie były prawdą to połowa społeczeństwa Polski byłaby obrzydliwie bogata, co byłoby sprzeczne z zasadami zdrowego rozsądku i ze zwykłymi wolnorynkowymi intuicjami. Bezpieczne inwestowanie pieniędzy to inwestowanie w mechanizmy, o których mamy jakiekolwiek pojęcie. Znając się na rynku bankowym, warto inwestować w podmioty finansowe, zdając sobie sprawę z mechanizmów mających wpływ na cenę akcji poszczególnych podmiotów. Z drugiej strony znajmy podmiot w który inwestujemy. Popularnymi inwestycjami jest lokowanie środków pieniężnych w start upy. Bardzo często, nie prześwietlamy wystarczająco wnikliwie kontrahentów, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

We wstępie do tego artykułu napisałem, że nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy do rozpoczęcia inwestowania, a w dalszej jego części udowadniałem, że wiedza jest podstawą aktywności inwestorskich. Jak to pogodzić? Otóż nie potrzebujemy wiedzy specjalistycznej, jest to prawda. Natomiast potrzebujemy wiedzy ogólnej o mechanizmach funkcjonowania świata.