Ból piersi podczas karmienia

W dzisiejszych czasach nie ma już presji wywieranej na kobiety, że muszą wcześnie wychodzić za mąż i rodzić dzieci. Kiedyś większość młodych małżeństw mieszkała razem z rodzicami w domu rodzinnym i mogli liczyć na ich pomoc, która była nieoceniona w chwili pojawienia się na świecie dziecka. Teraz młodzi małżonkowie mieszkają z dala od rodzin i są zdani tylko na siebie. Wszystkie problemy z jakimi się wiąże opieka nad nowo narodzonym dzieckiem spoczywają na barkach świeżo upieczonych rodziców.

Problemy z piersiami podczas karmienia dziecka

boli pierś podczas karmieniaMłoda mama może liczyć na pomoc położnych, fizjoterapeutów i doradców laktacyjnych jeszcze będąc w szpitalu, ponieważ każda kobieta opuszczająca oddział położniczy powinna umieć właściwie nakarmić dziecko. Nie ma presji na karmienie piersią ze strony personelu medycznego i każda kobieta może dokonać wyboru, czy chce je naturalnie karmić, czy mlekiem modyfikowanym z butelki. Aby karmienie piersią przyniosło obopólna korzyść dla matki i dziecka, muszą się oboje nauczyć siebie nawzajem. Właściwe przystawianie dziecka do piersi na początku nie jest łatwe, ponieważ ani mama tego nie umie, ani dziecko. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i trening. Kiedy boli pierś podczas karmienia, oznacza to, że dziecko niewłaściwie złapało sutek i prawdopodobnie rani swoimi dziąsłami delikatną skórę brodawek. Należy wtedy jak najszybciej wsadzić palec do buzi dziecka i odessać go od piersi, a następnie ponownie przystawić tak, aby maluszek złapał całą brodawkę z jej otoczką. Tylko w takim ułożeniu dziecko będzie właściwie odciągać pokarm i najadać się do syta, a mamę uchroni to przed bólem piersi. W dzisiejszych czasach kobiety szybko chcą wracać do pracy po porodzie z obawy przed utratą pracy i też dlatego dość wcześnie kończą karmienie piersią, na rzecz mleka z butelki. Pediatrzy zalecają, aby karmić dziecko przynajmniej do ukończenia szóstego miesiąca życia, ponieważ ma to ogromny wpływ na jego rozwój fizyczny i intelektualny. Po tym czasie można stopniowo wprowadzać inne, stałe pokarmy w postaci kaszek i przecierów warzywnych oraz owocowych.

Niektóre kobiety karmią piersią swoje dzieci nawet do ukończenia przez nie jednego roku i czerpią z tego niesamowitą przyjemność i satysfakcję. Dziecko bardzo lubi bliskość jaką mu daje ssanie mleka z piersi mamy i z pewnością odstawienie malca od takiego sposobu żywienia, nie obejdzie się bez sprzeciwu z jego strony. Jednak kiedy pozna inne smaki, jedzenia pochodzącego z odmiennego źródła niż mama, to będzie mu łatwiej to zaakceptować.