Charakterystyka i rodzaje wózków transportowych

 

Transport produktów w pomieszczeniach magazynujących jest kluczową czynnością, która powinna być wykonywana w sposób bezpieczny i płynny. Nowoczesne i proste jednocześnie urządzenia transportujące są niezwykle przydatne w tym celu. Niemal w każdym zakładzie lub magazynie większego sklepu można dostrzec wózki magazynowe, które są ręcznie przemieszczane przez pracowników. Różnią się między sobą rodzajem, właściwościami i parametrami w zależności od potrzeb.

Wózki transportowe – osiatkowane i metalowe

ręczne wózki transportoweNawiązując do tytułu artykułu, na samym początku warto jest omówić rodzaje wózków transportowych. Otóż w zależności od zastosowania i wielkości towaru przemieszczanego, mogą być burtowe lub nie. Jeśli chodzi o wózki nieburtowe, nieosiatkowane, to służą one przemieszczaniu się stabilnych i lekkich towarów, z kolei burtowe, osiatkowane ręczne wózki transportowe są po to, ażeby ochronić dane przedmioty przed upadkiem. W zależności od wysokości materiału przemieszczanego lub jego ilości, burty mogą być wysokie lub niskie. Mogą też stanowić niekoniecznie osłonę całego wózka, dlatego bardzo popularne stają się wózku dwuburtowe. Cechą wspólną wszystkich wózków transportowych jest to, że są zbudowane z mocnego metalu. Jak wiadomo, na nich mogą być kładzione różne produkty o różnej wadze również te, które ważą po pięćset kilogramów. W związku z tym, muszą być one mocne, a spawy dobrze wykonane. Sam wózek transportowy ręczny służy do przemieszczania się towarów nie nadających się do paletyzowania. Ze względu na wielokrotne użycie jest on pokryty trwałą farbą. Pomalowany został w sposób proszkowy, jak większość urządzeń w magazynie. Jego wysokość może wynosić ponad sto centymetrów. Jest to wystarczające do wygodnego przesuwania wózka transportowego. Platforma znajduje się na wysokości powyżej dwóch centymetrów od podstawy powierzchni ziemi. Posiadają skrętne kółka oraz mocne i skuteczne hamulce. Szerokość zaznacza się poziomie osiemdziesięciu centymetrów, natomiast długość na prawie metr trzydzieści centymetrów. Jest więc to duża powierzchnia nośna.

Na koniec warto jest wspomnieć o tym, że aby bezpiecznie przesuwać towar przy użyciu ręcznego wózka transportowego, należy go równomiernie ułożyć na platformie nośnej tego urządzenia, jednak o tym jest wspomniane przez osobę szkolącą pracowników do pracy w magazynie. Jak więc widać, nie ma dużej filozofii jeśli chodzi o budowę i właściwości wózka transportowego. Jest to bardzo proste urządzenie, a jednocześnie takie potrzebne w pracy magazynowej.