przedszkole integracyjne

Charakterystyka przedszkoli w Polsce

Edukacja przedszkolna w naszym kraju ma długą historię i bogate doświadczenie. W ostatnim czasie w systemie edukacji przedszkolnej zachodzą istotne zmiany: placówki wychowania przedszkolnego poszukują nowych form i metod pracy, dążą do tego, aby dzieci czuły się w przedszkolu komfortowo. Powstają więc przedszkola integracyjne. Wiele z placówek poczyniło znaczne postępy w tym kierunku. Zaistniała nawet potrzeba określenia, które przedszkola są liderami edukacji przedszkolnej.

Edukacja przedszkolna we współczesnym świecie

 przedszkole integracyjneUczęszczanie do przedszkola w Polsce zaczyna się w wieku trzech lat i kończy najpóźniej w wieku siedmiu lat. Prawo mówi, że każde dziecko w tym wieku ma prawo chodzić do przedszkola. Po przedszkolu musi iść do szkoły. Placówki przedszkolne można z grubsza podzielić na pewne grupy. Niektóre oferują wizyty tylko na część dnia, na przykład od rana do obiadu lub od obiadu do wieczora. Inni zabierają dzieci rano, karmią je obiadem i odsyłają do domu. Niemal zawsze dziecko w przedszkolu dziecko spędza maksymalnie pół dnia, a nawet kilka godzin. Czas może się wydłużać wraz z wiekiem. Organizacja przedszkoli w Polsce jest na łasce władz lokalnych, ale są też placówki prywatne. Istnieją polecane przedszkole integracyjne w Bydgoszczy dla dzieci niepełnosprawnych, w których dzieci zdrowe znajdują się w tej samej grupie. Jest oczywiście wystarczająco dużo zwykłych przedszkoli, lecz każde przedszkole ma swoją specyfikę. Różnice mogą dotyczyć liczby dzieci i kadry w grupie, czasu pracy, jakości i ilości sprzętu, metodyki zajęć, nacisku na określone etapy rozwoju czy edukacji religijnej. Wszystkie te punkty należy wziąć pod uwagę przy wyborze przedszkola w Polsce. Kadrę przedszkoli stanowią wychowawcy, nauczyciele, pracownicy socjalni i nianie. W wielu prywatnych przedszkola konieczne jest opłacenie czesnego. Niestety, problemem są długie kolejki zapisu. Kolejkę do przedszkoli tworzy data wpisu z listy dzieci na zasadach preferencyjnych i ogólnych. Nie każdy ma na to szansę, dlatego lepiej zapisać dziecko do przedszkola prywatnego.

Jak widać, z pomocą przychodzą tylko przedszkola prywatne w tym integracyjne, w których dzieci będą miały szansę czuć się jak u siebie w domu. Tam będą bawić się, uczyć oraz nawiązywać relacje z rówieśnikami. Chodzenie do przedszkola nie jest obowiązkowe w Polsce, ale jest bardzo korzystne dla rozwoju dzieci. Dzieci, które chodziły do przedszkola zdecydowanie lepiej sobie potem radzą w tak zwanych „zerówkach” oraz w szkole podstawowej.