Czego oczekiwać od głośników?

Rozważając temat różnego rodzaju nagłośnienia, warto zadać sobie pytanie, co właściwie powinno wchodzić w jego skład? Jakich rozwiązań użyć, by dźwięk dobrze się rozchodził, nie był przytłumiony, czy zniekształcony. Tak naprawdę każdy ma inne oczekiwania względem takiego sprzętu. Dla laika liczą się inne kwestie, a profesjonalista cały czas będzie szukał czegoś lepszego, nowszej generacji. Są jednak takie produkty, które spełniają wielkie oczekiwania względem wysokiej jakości nagłośnienia. Jakie?

Jaki powinien być głośnik sufitowy?

solidne głośniki sufitowe - cenyRobiąc zakupy w znanych supermarketach, klienci słyszą muzykę. Najczęściej są to spokojne melodie, których zadaniem jest wprawienie klienta w dobry nastrój. By muzyka była dobrze słyszana w każdym zakamarku sklepu, między poszczególnymi regałami, konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie głośników. Montuje się je pod sufitem, w ilości odpowiadającej metrażowi. To oczywiście trzeba dobrze policzyć, by dźwięki nie były ani za głośne, ani za ciche. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to duża inwestycja, tak naprawdę na każdą kieszeń. Warto zatem zdecydować się na solidne głośniki sufitowe – ceny nie są w żaden sposób wygórowane, a efekt może naprawdę przekroczyć najśmielsze oczekiwania. Jeżeli pochodzą od najlepszych producentów, mogą doskonale spełnić swoją rolę w niemal każdym pomieszczeniu. To, ile sztuk wystarczy jest uzależnione od metrażu danego pomieszczenia. Oszczędnością, którą można wdrożyć jest uzupełnienie głośników sufitowych udogodnieniem w postaci STEREO. Z całą pewnością oszczędzi się wówczas trochę gotówki, a dźwięk jeszcze lepiej będzie się roznosił po pomieszczeniu. Każdy system, w tym nagłośnieniowy, w każdej chwili można rozbudować, dlatego jeżeli okaże się niewystarczający – jest wyjście. Ważną kwestią pozostaje również ta dotycząca okablowania. Można je poprowadzić po wszystkich pomieszczeniach, lub jedynie w kilku, czy nawet jednym. Tak naprawdę zależy to od tego, czy nagłośnienie ma służyć wszystkim mieszkańcom, czy jedynie niektórym.

Ciekawym udogodnieniem w zakresie współczesnych elementów nagłośnienia jest to, że wszystkim można sterować nawet przy użyciu telefonu. Dostępne są również możliwości głosowe. Jest to o wiele lepsze, niż piloty, które kiedyś służyły do obsługi głośników, wież i innych sprzętów grających. Pilot często mógł się zapodziać, czy też mogły wyczerpać się baterie. Z telefonem nie ma takiego problemu, ponieważ większość nosi go cały czas przy sobie. Do przemyślenia pozostaje jeszcze temat rozmieszczenia głośników – tutaj również wszystko zależy od efektu, który chce się osiągnąć.