Czy dietetyk jest lekarzem?

Dietetyk jest pracownikiem służby zdrowia, który posiada wyższe wykształcenie z zakresu żywienia człowieka. Posiada solidną wiedzę z zakresu fizjologii, nauk o żywności i technik kulinarnych. Dietetyk jest szkolony przez kilka lat o tym jak zapobiegać niezliczonym schorzeniom poprzez żywności. Potrafi zrównoważyć menu niemowląt i rodziny, nie powodować interakcji między lekami a składnikami odżywczymi, zrozumieć relację behawioralną między daną osobą a wyborem żywności.

Komu pomagają dietetycy?

doświadczony skuteczny dietetyk krakówMimo, iż dietetyk sam w sobie nie jest lekarzem, to jednak ma wiedzę nie mniejszą niż gastrolog. Kliniczna gałąź dietetyki zajmuje się opieką zdrowotną ludzi w zakresie żywności. Dietetyk kliniczny również pełni rolę edukacyjną i profilaktyczną, stosując wytyczne i zalecenia dietetyczne, które mają na celu poprawę stanu zdrowia, zapobieganie chorób i unikanie złych nawyków żywieni. Jest to pomoc pacjentowi, aby jego dieta nie kolidowała z z lekami. Tak samo, jaki pacjentowi w szpitalu, tak i sportowcom potrzebny jest doświadczony skuteczny dietetyk Kraków ma dietetyka, który ustala wymagania żywieniowe osób uprawiających sport zawodowo oraz amatorsko. Dietetyk sportowy daje gwarancję, że dieta pokrywa wszystkie potrzeby żywieniowe, i jest stosowana po to, aby poprawić wyniki i uniknąć niedoborów czy deficytów składników odżywczych oraz wszelkich kontuzji. To wszystko zapewnia odpowiednia regeneracja po treningu, którą dopasowuje właśnie skuteczny dietetyk. Sportowiec jest osobą o wyjątkowych cechach, dlatego też należy brać pod uwagę jego stan zdrowia, płeć, wiek. Są też specjaliści od zbiorowego żywienia przygotowujący zbilansowane jadłospisy w szkołach, na stołówkach. W każdej pracy dietetyka ważna jest wiedza. Swoją wiedzę opiera na piramidzie żywienia.  Ona przekazuje podstawy zdrowego stylu życia. Dietetyk działa wszędzie tam, gdzie prawidłowe odżywianie może przyczynić się do poprawy jakości życia. Dietetycy uczą, badają, oceniają, prowadzą i doradzają ludziom.

Postać dietetyka działa w wielu obszarach o określonych funkcjach. Dietetyk ustala dietę osoby zdrowej lub chorej, uwzględniając potrzeby fizjologiczne, osobiste, społeczno-ekonomiczne, religijne i kulturowe. Dietetyk środowiskowy lub zdrowia publicznego działa na ogół ludności, z różnych podmiotów, opracowując i uczestnicząc w programach polityki żywnościowej, profilaktyki i edukacji żywieniowej, w ramach zdrowia publicznego i żywienie społeczności. Tym właśnie zajmują się dietetycy. Jak widać ich praca jest bardzo ważna.