Czy siłownik hydrauliczny można naprawić?

Siłowniki, a zwłaszcza te hydrauliczne, są obecnie bardzo powszechnie wykorzystywane. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wykorzystują zgromadzoną energię do wprawienia w ruch liniowy tak zwanego tłoczyska. To zaś umożliwia wprawienie w ruch i właściwą pracę całej maszyny, wyposażonej w ten typ siłownika.

Jak regenerować siłowniki hydrauliczne?

szybka naprawa siłowników hydraulicznychSiłowniki hydrauliczne są bardzo popularne w obecnych czasach w związku z faktem znacznej popularności maszyn i pojazdów wyposażonych w napęd typu hydraulicznego. To właśnie one umożliwią wprawienie w ruch maszyny wyposażonej w ten typ napędu. Bardzo charakterystyczna jest dla tego typu siłowników ich charakterystyczna konstrukcja, oparta o zamknięty, szczelny cylinder. To właśnie złe uszczelnienie jest głównym powodem nieprawidłowego działania siłowników hydraulicznych. Aby przywrócić właściwą prace tego typu siłowników, pomocna może się okazać szybka naprawa siłowników hydraulicznych. Może być ona wykonana jedynie przez wyspecjalizowane warsztaty samochodowe, które specjalizują się w naprawie tych maszyn i pojazdów, które są wyposażone  w napęd typu hydraulicznego. Aby przywrócić siłownik hydrauliczny do właściwej pracy, zazwyczaj wystarczy przywrócić odpowiednią szczelność cylindra tego siłownika. Wynika to z faktu, że do cylindra doprowadzany jest pod dużym ciśnieniem czynnik roboczy, zazwyczaj ciecz. Jeżeli cylinder siłownika nie jest odpowiednio uszczelniony, może dojść do niekorzystnych zjawisk, takich jak wycieki, zwiększony pobór paliwa czy oleju hydraulicznego i znaczny spadku wydajności. Jeżeli nieszczelność cylindra będzie ignorowana przez długi czas, może dojść do poważniejszych uszkodzeń, na przykład awarii tłoka siłownika. Dlatego, gdy podejrzewamy jakkolwiek nieprawidłowości w działaniu siłownika, należy udać się do właściwego warsztatu. Tam siłownik zostanie zdemontowany, a wszystkie jego niesprawne części – wymienione na nowe.  Bardzo ważne jest również dokładne oczyszczenie wszystkich elementów siłownika, gdyż w przypadku gdy cylinder będzie nieszczelny, do jego wnętrza mogą się bez żadnych dostawać wszelkie zanieczyszczenia, które są powodem większego tarcia przy pracy tłoka siłownika. Ostatni etap to ponowny montaż siłownika z naciskiem na jak największą szczelność cylindra – można tego dokonać przy pomocy specjalnych uszczelnień.

Napęd hydrauliczny jest obecnie niezwykle często wykorzystywany, zwłaszcza w maszynach przemysłowych jak i produkcyjnych. Ze względu na to, że dużą rolę odgrywa w nim ciecz, ważne jest aby wszystkie elementy tego napędu były odpowiednio szczelne. W szczególności tyczy się to takich elementów jak cylinder siłownika.