Czy warto ogrzewać dom podczerwienią?

Kilka lat temu, wraz z mężem, kupiliśmy dom z ogrzewaniem gazowym. Jako młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zaczęli mieszkać „na swoim” nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, jak uciążliwe jest ogrzewanie domu takim sposobem. W razie awarii, wszelkie naprawy pochłaniają duże nakłady finansowe, a stara instalacja lubi się psuć, przynajmniej raz w roku. Do tego, mimo że w ostatnich latach, zimy są dosyć łagodne, rachunki za ogrzewanie stale rosną.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

polecane kwarcowe promienniki podczerwieniKiedy udało nam się odłożyć trochę pieniędzy, zaczęliśmy myśleć, o wymianie starego systemu grzewczego na nowy, który będzie równie przyjazny środowisku, ale też tańszy. Pierwszym naszym wyborem był piec olejowy, jednak cena jego zakupu oraz instalacji, zdecydowanie przewyższała nasze możliwości finansowe. Na szczęście, znajomy męża, polecił nam ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Ogrzewanie podczerwienią, to nowoczesna metoda, która jest o wiele efektywniejsza, niż ogrzewanie innymi surowcami, takimi jak drewno, węgiel czy zwykłe ogrzewanie elektryczne. Działa ono w ten sposób, że energia elektryczna jest przekształcana w falową energię cieplną o różnym stopniu natężenia. W zależności od wielkości pomieszczenia, instaluje się promienniki, lub panele grzewcze, które w różny sposób emitują ciepło. W miejscach, słabo zaizolowanych, o dużej powierzchni, a nawet na zewnątrz, oraz w pomieszczeniach rzadko używanych są polecane kwarcowe promienniki podczerwieni, ponieważ emitują one silną wiązkę skupionego ciepła, która szybko nagrzewa dany obszar. Natomiast w zamkniętych, dobrze zaizolowanych miejscach, takich, w których stale przebywają ludzie, czyli na przykład w mieszkaniach i sklepach, najlepiej zdadzą egzamin panele grzewcze. Panele pozwalają na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, emitują one bowiem rozproszone fale cieplne, które równomiernie wypełniają ogrzewany obszar. Promienniki oraz panele, oprócz ciepła, wytwarzają też światło, emitujące naturalne promienie słoneczne, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, w okresie zimowym, kiedy najbardziej brakuje nam naturalnego oświetlenia. 

Pomagają zatem zapobiegać występowaniu zimowego przygnębienia. Po wymianie ogrzewania gazowego, na elektryczne ogrzewanie podczerwienią, znacząco podniósł się komfort naszego życia. Rachunki za energię elektryczną, w porównaniu do naszych dawnych rachunków za ogrzewanie, są znacznie niższe, a przecież używamy też w domu różnych sprzętów, pobierających energię elektryczną. Odczuwamy także większą efektywność systemu ogrzewania zimą.