Czy warto zamontować markizę na tarasie?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne skierowane jest w taką stronę, aby wszystko było jak najbardziej funkcjonalne i estetyczne. Nie tylko chcemy mieszkać – chcemy mieszkać wygodnie i elegancko. Taki trend ma swoje początki w rozwoju gospodarczym, a w szczególności w dostępności wielu rozwiązań. Jednym z rozwiązań coraz chętniej wykorzystywanym przez właścicieli domów wolnostojących i nie tylko są markizy, które mogą bez obaw zastępować zadaszenie nad tarasem.

Kolorowa markiza z napędem elektrycznym

markizy w WarszawieJeszcze do niedawna osłonę przed słońcem na tarasie dawało zadaszenie będące przeciągnięciem połaci dachowej lub rozkładany parasol. Nie są to jednak optymalne rozwiązania, dlatego warto zastąpić je znacznie bardziej nowoczesnymi wyrobami. Jednym z nich są markizy W Warszawie i wielu regionach kraju zdobyły już wielu miłośników. Dlaczego rozwiązanie to jest tak bardzo polecane? Przede wszystkim ze względu na jego funkcjonalność. To mieszkańcy mogą decydować, czy chcą osłaniać się przed słońcem, czy wręcz przeciwnie – odsłonić taras i opalać się w letni dzień. Tę możliwość daje specjalna konstrukcja markizy. Stelaż, na którym rozpościera się materiał, wykonany jest najczęściej ze stali lub aluminium. Dzięki przegubowym połączeniom poszczególnych elementów cały stelaż jest składany, co umożliwia rozwinięcie markizy tylko wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba. Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów. Jedne z nich sterowane są w sposób ręczny, a drugie automatyczny. Markizy z napędem elektrycznym, w zależności od wielkości, mogą także mieć możliwość składania tylko ich części. To także bardzo ciekawa opcja, szczególnie jeśli taras ma bardzo dużą powierzchnię. Wtedy z jednej strony rodzina siedząca przy stole może siedzieć w cieniu przy stole, a po drugiej stronie ktoś z gości może leżeć na materacu i wygrzewać się w słońcu. Niektóre markizy mają też funkcję ażurową, czyli za pomocą specjalnej funkcji można tak ustawić tkaninę, aby blokowała tylko część promieni słonecznych.

Na markizę z pewnością powinny się zdecydować osoby, które lubią spędzać czas na tarasie. To doskonałe rozwiązanie szczególnie w upalne dni, kiedy żar leje się z nieba i nie ma możliwości się przed nim ukryć. Odpowiednio dobrane zadaszenia będą także podkreślać elewację. Da to ciekawy efekt wizualny, który spodoba się każdemu, kto ceni sobie nowoczesny styl. Oprócz tego markiza jest znacznie tańsza od klasycznego zadaszenia i można ją w łatwy sposób złożyć, dzięki czemu nie ulegnie uszkodzeniu podczas wichury czy innych nagłych zjawisk atmosferycznych.