Czym jest badanie echa serca?

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że za mało docenia własne zdrowie, gdy się z nim nic złego nie dzieje. To taka ludzka tendencja, że zapominamy się czasami cieszyć z tego, że nic nam nie dolega. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna zwracać uwagę na własne zdrowie, skupia się na profilaktyce, wiedząc, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Świadomość Polaków na temat różnych chorób jest coraz większa i dzięki temu można zapobiec niektórym sytuacjom.

Serce powinno być zawsze badanie dokładnie

dokładne echo serca - bydgoszczCzęsto serce jest takim narządem, które czeka do ostatniej chwili nim da na poważnie znać o sobie. Jednak w dzisiejszych czasach, na szczęście coraz częściej wykonywane są dokładne badania, w tym też badania profilaktyczne. Jednym z takich badań jest echo serca, czyli echokardiografia. Badanie to może występować w postaci przezprzełykowej, dopplerowskiej i przezklatkowej i jest całkowicie nieinwazyjne. W Bydgoszczy wykonywane w wielu miejscach – i na NFZ, i prywatnie. Po co wykonuje się to badanie? Pozwala ono na zdiagnozowanie wad serca, sprawdzenie budowy i wielkości komór oraz zastawek serca – w skrócie: pokazuje nam jego aktualny stan. Dokładne badanie wykazuje nawet najmniejsze nieprawidłowości – dzięki niemu można zlokalizować i zdiagnozować szumy w sercu, ułatwia wykrycie przebytego zawału, obecność skrzepliny czy nowotworu serca. Są to bardzo ważne i szczegółowe badania, dlatego tak istotne jest ich dokładne wykonanie. Jeśli szukamy gabinetu w Bydgoszczy, gdzie echo możemy wykonać, wpiszmy w googlach dokładne echo serca – bydgoszcz, to powinno zawęzić wyniki wyszukiwania. Nie mamy wpływu na wynik echokardiografii, ale mamy wpływ na miejsce i czas wykonywania badania, gdy robimy je prywatnie. Koszt echa będzie wtedy oscylował w granicach stu pięćdziesięciu – dwustu złotych. Oczywiście nie potrzebujemy wtedy na nie skierowania. Gdy chcemy wykonać badanie na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie płacimy nic. Tylko my mamy wpływ na decyzję, czy chcemy zapłacić i mieć wpływ na warunki zapisu czy mieć badanie w ramach Funduszu.

Najważniejsza jest dokładność i szybka diagnoza, jeśli faktycznie dzieje się coś odbiegającego od normy. W przypadku skierowań na takie badania najczęściej kończy się na tym, że nie wykrywana jest żadna nieprawidłowość, a badanie miało na celu uspokojenie pacjenta, który po prostu się martwi o własne zdrowie. Na szczęście echo serca nie jest nieprzyjemnym badaniem, ani niebezpiecznym, więc jeśli tylko my lub nasz lekarz poczujemy potrzebę zlecenia tego badania, nie mamy czego się obawiać.