Czym jest naturoterapia?

 

W dzisiejszych czasach rozwiązaniem na wszelkie problemy zdrowotne są leki i tabletki. Mało kto podczas bólu głowy czy przeziębienia zastanawia się nad innymi sposobami poradzenia sobie z dolegliwościami. Na szczęście rośnie grono osób, które sięga do zasobów medycyny naturalnej i zgłębia korzyści zdrowotne płynące ze stosowania ziół czy akupunktury. Ponownie docenia się moc aromaterapii, światła i czerpie z długowiecznej mądrości medycyny chińskiej. 

Jak działa i jakie korzyści przynosi naturoterapia?

jak działa naturoterapiaObecna diagnostyka chorób opiera się w głównej mierze na leczeniu objawów i rzadko kiedy patrzy na zdrowie pacjenta pod kątem holistycznym. Lekarze często zaniedbują aspekty psychologiczne chorych, podczas gdy to właśnie psychika ma nieodłączny wpływ na objawy somatyczne. Jak działa naturoterapia? Inaczej nazywana naturopatią, ma na celu stopniowe przywrócenie dobrego stanu zdrowia dzięki użyciu naturalnych środków. Polega na komponowaniu składników roślinnych tak, aby tworzyły skuteczne remedium na dane dolegliwości. Tak sporządzone preparaty, podobnie jak leki, prechodzą badane klinicznie. W naturoterapii nie zabrania się korzystania z dobrodziejstw technologicznych, a więc wykorzystuje się do diagnostyki nowoczesne metody i aparaturę. Naturalne preparaty roślinne zawierają często te same substancje, które znajdziemy w lekach, zatem nie można ich brać na własną rękę i warto być pod kontrolą specjalisty, który poinformuje o ewentualnych skutkach ubocznych lub interakcjach z innymi lekami. Oprócz dostarczenia do organizmu naturalnych wyciągów, witamin i minerałów, medycyna naturalna skupia się również na przywróceniu równowagi emocjonalnej i dobrostanu psychicznego. Pomaga we wzmocnieniu układu odpornościowego poprzez terapie manualne, np. refleksoterapię czy masaże. W przypadku medycyny naturalnej warto też uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty jej stosowania nie pojawią się natychmiastowo. Mówi się, że skoro schorzenie rozwijało się przez pewien czas, to ten sam okres jest potrzebny na regenerację. Naturoterapia przeznaczona jest również dla osób zdrowych, aby działać profilaktycznie i wzmocnić zdrowie.

Medycyna naturalna to dziedzina, której popularność znacznie wzrosła w ostatnich latach. Wiele osób chce żyć zdrowiej, nie biorąc przy tym leków czy suplementów diety. Naturoterapia to doskonały sposób na poprawę zdrowia, oparty na ekologicznych i naturalnych wyciągach roślinnych oraz holistycznym podejściu do człowieka. Warto jednak podkreślić, że są przypadłości, w których nie może zastąpić medycyny konwencjonalnej.