Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego to tak naprawdę nic innego jak reakcja organizmu na jakieś traumatyczne przeżycie. Okazuje się, że przeżycia te mogą być różne i często jest spory problem z określeniem konkretnego wspomnienia, które wywołuje objawy stresu pourazowego. W związku z tym warto wiedzieć, w jaki sposób dochodzi do pojawiania się tej jednostki chorobowej i jak działa cały mechanizm.

Walka ze stresem pourazowym

leczenie zespołu stresu pourazowegoOkazuje się, że zespół stresu pourazowego dotyczy znacznie większej ilości osób niż mogłoby nam się wydawać. Najczęściej pojawiającym się objawem zespołu stresu pourazowego jest lęk i przygnębienie. W związku z tym często trudno w ogóle rozpoznać, że dana jednostka cierpi właśnie z tego powodu. Okazuje się, że na zespół ten zapadają ludzie nieco słabsi psychicznie, którzy nie są w stanie odeprzeć traumatycznych wydarzeń. Chorzy najczęściej cierpią z powodu koszmarów, które nawracają i przestawiają traumatyczną sytuację. Leczenie zespołu stresu pourazowego wcale nie jest proste. Okazuje się, że jest to niesamowicie złożony proces, który wymaga wiele uwagi. Zazwyczaj jest to psychoterapia połączona oczywiście ze środkami farmakologicznymi. W związku z tym jeśli ktoś z naszych bliskich cierpi na tę jednostkę chorobową, nie powinniśmy tego lekceważyć. Okazuje się, że problemy wywołane zespołem stresu pourazowego mogą tak naprawdę rzutować na całe funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Okazuje się, że chory zaczyna się izolować i za wszystko obwinia siebie. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy to on był ofiarą. Zaczyna coraz częściej wyszukiwać w sobie negatywnych cech, które mogły doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Najczęściej są to chorzy z ogromnym lękiem i depresją. Mimo wszystko trudno jest odróżnić tę jednostkę chorobową od innych. A więc jeśli mamy podejrzenie, że bliska nam osoba zmaga się właśnie z zespołem stresu pourazowego, to dobrze byłoby z nią porozmawiać i chociaż nakłonić do wizyty u specjalisty, który na pewno poradzi sobie z określeniem konkretnej choroby, która wywołuje te objawy.

Zespół stresu pourazowego bardzo często jest ignorowany. Wiąże się to z tym, że naprawdę niewiele osób ma świadomość tego, jak poważna jest to choroba. Okazuje się, że choroba ta może doprowadzić chorego do całkowitego wykluczenia towarzyskiego. Chory coraz częściej i coraz mocniej się izoluje, unikając spotkań ze znajomymi oraz innych wyjść. Woli spędzać cały wolny czas w czterech ścianach. W związku z tym jeśli mamy podejrzenie wystąpienia tej choroby, powinniśmy reagować szybko.