Czym są ustawienia hellingerowskie?

Zaburzenia psychiczne różnego rodzaju są zmorą naszych czasów. coraz więcej osób poszukuję pomocy u psychoterapeutów. Trudno się temu dziwić, powiem psychoterapia już dawno została uznana za skuteczną metodę leczenia zaburzeń psychicznych i nie tylko. Ciekawą opcją terapeutyczną, nad którą warto się zastanowić są tak zwane ustawienia systemowe.

Ustawienia hellingerowskie to konstruktywna metoda leczenia zaburzeń

konstruktywne ustawienia hellingerowskieWiele już powiedziano i napisano o tak zwanych ustawieniach hellingerowskich. Koncepcja została opracowana i opisana przez niemieckiego psychoterapeutę. Warto w tym momencie podkreślić, że ustawienia hellingerowskie wywodzą się one z koncepcji systemowej. Podejście systemowe jest już od wielu lat znane przez terapeutów rodzinnych. Warto podkreślić z całą mocą, że terapia systemowa skupia się w dużej mierze na relacjach międzyludzkich. To one są główną przyczyną większości schorzeń natury psychicznej. Doskonale wiedział o tym również Bert Hellinger, dlatego stworzył nowatorską metodę ustawień rodzinnych. Na czym polegają konstruktywne ustawienia hellingerowskie? Na samym początku pacjent prowadzi indywidualną rozmowę z terapeutą. Musi określić swój problem, z którym się boryka. Następnie pacjent uczestniczy w grupowej sesji terapeutycznej. Podczas każdego spotkania omawiane jest problem wybranych pacjentów. Pozostałe osoby pełnią rolę pomocników, którzy mają symbolizować członków rodziny pacjenta. Dana osoba ustawia pomocników na scenie według własnego uznania. olbrzymią rolę pełnią w tym przypadku procesy podświadome. Podczas takiej sesji terapeutycznej często wychodzą na jaw ukryte problemy oraz wydarzenia z przeszłości. Często okazuje się, że problem pacjenta leży zupełnie gdzie indziej, niż dotychczas zakładał. każda sesja terapeutyczna odbywa się oczywiście pod czujnym okiem certyfikowanego psychoterapeuty. Podczas spotkania bardzo często pojawiają się bardzo silne i trudne emocje. Warto podkreślić, że psychoterapeuta czuwa nad tym, żeby poziom i natężenie trudnych emocji nie przekroczył bariery psychologicznej. Ustawienia systemowe stanowią doskonały punkt wyjścia do dalszej terapii indywidualnej.

Specjaliści są zgodni co do tego, że ustawienia systemowe pozwalają na rozpoznanie źródła problemu danego pacjenta. Bardzo często dochodzi do tego już podczas pierwszej sesji terapeutycznej. Można powiedzieć, że udział w sesjach ustawień rodzinnych przywraca wewnętrzną harmonię oraz spokój ducha. Terapia tego rodzaju pozwala również na poprawę stosunków osobami z rodziny.