Dlaczego instalacja nawadniania ogrodu się opłaca?

Projektowanie ogrodu stawia przed nami sporo wyzwań. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic skomplikowanego, wystarczy przecież zdecydować o tym, jakie rośliny i w jakim miejscu będziemy uprawiać, gdzie zaplanujemy miejsce wypoczynkowe, a gdzie miejsce zabaw dla dzieci. W rzeczywistości warto to wszystko zaplanować szczegółowo z myślą o późniejszym użytkowaniu i dograć każdy szczegół. Pamiętajmy, że ogród to żywy organizm, który będzie z czasem się zmieniał i trzeba wziąć to pod uwagę.

Nowoczesny sposób na nawadnianie ogrodu

nowoczesne instalacje nawadniająceSama wizyta w sklepie ogrodniczym czy w szkółce roślin i zakup ulubionych okazów to nie wszystko. Pamiętajmy, że rośliny będą wymagały podlewania i warto sprawę nawodnienia przemyśleć już na wstępie. Dlaczego? Ponieważ zakładanie nowego ogrodu to najlepszy moment, aby zainteresować się rozwiązaniem jakim są nowoczesne instalacje nawadniające. Dlaczego ten sposób nawadniania jest dużo lepszym rozwiązaniem niż ręczne podlewanie ogrodu? Przede wszystkim chodzi tu o oszczędność czasu. Wystarczy odkręcić wodę, aby rozpocząć proces nawadniania poszczególnych sekcji ogrodu. Takie rozwiązanie pozwala także na sporą oszczędność wody, szczególnie jeśli do instalacji dokupimy sterownik, który pozwoli nam zaprogramować jej pracę na godziny nocne. Nowoczesne instalacje nawadniające mogą być zaprogramowane na konkretne godziny w ciągu doby. Programujemy nie tylko godziny, ale i dni tygodnia. Pamiętajmy, że podlewanie ogrodu w nocy jest najbardziej efektywne, ponieważ woda nie paruje z gleby w takim stopniu, jak za dnia, natomiast ciśnienie wody w instalacji jest dużo wyższe, a zatem całe nawadnianie sprawniejsze. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy instalację w czujnik deszczu i czujnik wilgoci, nawadnianie będzie odbywało się tylko wtedy, kiedy jest to faktycznie potrzebne. Projektując ogród warto zatem podzielić go na sekcje, w których znajdą się rośliny o podobnych wymaganiach. W zależności od tego, czy nasze rośliny wolą podlewanie od góry, czy też prosto do korzeni, instalacja może posiadać zraszacze (wynurzalne, niewynurzalne, statyczne lub ruchome) albo linie kroplujące.

Jak dopasować rodzaj nawadniania do poszczególnych roślin? Jeśli mowa o podlewaniu trawnika, tutaj sprawdzą się zraszacze, najlepiej wynurzalne, które będą się chować podczas spoczynku. Taki zraszacz jest praktycznie niewidoczny i nie przeszkadza podczas koszenia trawy. Zraszacze niewynurzalne montuje się najczęściej pośród wyższych nasadzeń, natomiast linie kroplujące wykorzystuje się na rabatach kwiatowych oraz wszędzie tam, gdzie rośliny nie lubią zraszania.