Dobra księgowa w firmie

Nie każdy kto kończy studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki, zostaje księgowym, gdyż jest to bardzo wymagający zawód. Nauka nie kończy na uzyskaniu dyplomu, ponieważ w księgowości niemalże każdego roku zmieniają się dyrektywy i przepisy bezpośrednio wypływające na sposób prowadzenia rachunkowości. Z tego względu księgowi muszą systematycznie się szkolić i uczęszczać na różne, tematyczne szkolenia. 

Jakie są umiejętności dobrej księgowej? 

księgowe jelenia góraJedni kończą studia z kompletną wiedzą, którą mogą wprowadzić w życie w przyszłej pracy. Natomiast inny kończą studia ze średnimi umiejętnościami, gdyż opanowanie całego materiału nie jest sprawą prostą. Ponieważ w księgowości liczy się profesjonalizm, dokładność i duże doświadczenie, to tylko najlepsi mogą liczyć na samodzielne stanowisko. Jeżeli interesują nas jako pracodawców jedynie profesjonalne księgowe Jelenia Góra jest miastem, w którym bez problemu je znajdziemy. Taka osoba przede wszystkim musi umieć prowadzić rachunkowość dla każdego rodzaju firmy, gdyż wszechstronne umiejętności są w cenie. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzone są podatkowe książki przychodów i rozchodów, natomiast dla spółek i firm, które w poprzednim roku podatkowym uzyskały dochód powyżej ustalonego limitu dwóch milionów euro, księgowa prowadzi pełne księgi rachunkowe. Dobra księgowa na pewno musi umieć obsługiwać choć jeden program komputerowy dedykowane księgowym i płatnika służącego do prowadzenia rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Do zakresu obowiązków księgowych, należy także sporządzanie listy płac i prowadzenie akt osobowych pracowników zatrudnionych w firmie, którą oni obsługują. Część praktycznej wiedzy, księgowi zdobywają dopiero w trakcie pracy, ponieważ jest tak dużo przypadków transakcji krajowych i międzynarodowych, że nie sposób ich wszystkich przerobić w trakcie studiów. W razie wątpliwości, księgowi mogą korzystać z pomocy darmowej infolinii podatkowej, lub z wiedzy innych księgowych należących do zrzeszenia. 

Im więcej umiejętności posiada księgowy, tym lepiej, gdyż będzie w stanie rozwiązać każdy problem. Jednak przedsiębiorcy muszą pamiętać, że dobra księgowa musi dostać godziwe wynagrodzenie, adekwatne do jej wiedzy i umiejętności. W większości przypadków duże przedsiębiorstwa posiadają swoje księgowe, gdyż jest to dla nich lepsze rozwiązanie niż korzystanie z usług biur rachunkowych, gdzie jedna księgowa zajmuje się rozliczaniem kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu przedsiębiorstw.