Domy opieki dla osób starszych

Nie każdy człowiek starzeje się w ten sam sposób. Jednym zaczynają dokuczać fizyczne dolegliwości, inni podupadają mentalnie, dopada ich demencja czy inna przypadłość kojarzoną ze starością. Niektórzy oczywiście cieszą się najlepszym zdrowiem do końca, jednak większość osób na starość potrzebuje opieki, by móc na co dzień normalnie funkcjonować w życiu, gdyż nie potrafią samodzielnie wykonać choćby najprostszych czynności takich jak wyjście po zakupy czy dbanie o higienę osobistą.

Gdzie szukać pomocy dla osoby starszej?

dom starcówNie każdy człowiek, który ma wśród swoich najbliższych osobę starszą, która wymaga troskliwej opieki, ma czas na pomaganie jej na co dzień. W dzisiejszych czasach ludzie pracują więcej, niż dawniej, chcą też spędzić czas z własną rodziną, dziećmi i nie są w stanie wygospodarować wystarczająco dużo czasu wolnego, aby jeszcze opiekować się swoimi rodzicami czy dziadkami. Owszem, odwiedzają ich, jednak nie mają możliwości spędzać z nimi 24 godziny na dobę, a niektóre starsze osoby wymagają właśnie opieki niemalże non stop. W takim przypadku dobrym pomysłem jest dom starców, gdzie możemy przekazać najbliższą nam osobę, która nie radzi już sobie samodzielnie. Wbrew stereotypom, taka placówka jest idealnym miejscem dla ludzi starszych i schorowanych, którzy potrzebują ciągłej opieki. W domach starców zatrudniani są ludzie wykwalifikowani, którzy wiedzą jak postępować z osobami starszymi, które mają różnego rodzaju schorzenia. Miejsca takie są dobrze przystosowane dla osób starszych pod względem warunków domowych, które nie są w pełni sprawne fizycznie. Osoby starsze w takich domach są pod stałą opieką, mają zapewnione różne zajęcia, które stymulują ich zdolności manualne i intelektualne. Przychodzą też rehabilitanci, którzy zajmują się mniej sprawnymi fizycznie osobami. W domach dla osób starszych często nawiązują się znajomości i przyjaźnie na lata, dlatego też jest to idealne miejsce dla samotnych starszych osób, które nie mają bliskiej rodziny czy znajomych.

Często oddanie bliskiej nam starszej osoby do domu opieki przychodzi z trudem i nie jest najłatwiejszą decyzją. Jednak pamiętajmy o tym, że często jest to jedynym wyjściem, gdy nasi rodzice czy dziadkowie przestają sobie radzić samodzielnie na co dzień i potrzebują być pod stałą opieką, aby móc normalnie i z godnością przeżyć swoją starość. Domów opieki jest teraz naprawdę wiele, nie trzeba umieszczać naszych najbliższych z daleka od nas, jeśli chcemy ich odwiedzać. Warto więc rozejrzeć się za idealnym miejscem, które spełni oczekiwania.