Dyskretny dyktafon miniaturowy

Audyty obiektów o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa były przeprowadzane przez audytorów wyrywkowo i niezapowiedzianie, choć raporty z takich audytów, oprócz pisemnej formy, wymagały również nagrania z samego audytu. Zapobiegało to próbom ominięcia regulaminu, ale również służyło jako dowód rzetelnego przeprowadzenia audytu przez osobę sprawdzającą. Jako że rejestracja kontroli była niejawna, i udostępniana tylko osobom upoważnionym, głównie funkcjonariuszom policji w razie potrzeby, audyt nie mógł być nagrywany za pomocą zwykłego urządzenia.

Miniaturowe dyktafony dla prywatnych detektywów

dyktafon szpiegowskiAudyty bezpieczeństwa przeprowadzane były głównie przez wyznaczonych prywatnych detektywów lub funkcjonariuszy policji mających doświadczenie w pracy terenowej, gdyż wymagały dokładnego sprawdzenia wszystkich punktów kontroli, w tym i wiedzy samych pracowników odpowiedzialnych za zabezpieczenie obiektu. W celu łatwiejszego przebiegu kontroli, audytorzy nie używali standardowych urządzeń do rejestrowania rozmów, zamiast nich stosując dyktafon szpiegowski. Mimo dość oryginalnej nazwy, były to urządzenia które zazwyczaj miały bardzo niewielkie rozmiary, lub też przypominały przedmioty użytkowe, głównie pióra, latarki czy też odtwarzacze mp3. Mogły być dzięki temu używane na widoku, gdzie nie tylko nie zwracały na siebie uwagi, ale również pozwalały na rejestrację rozmowy bez zakłóceń, jakie często pojawiały się w przypadku korzystania z dyktafonu ukrytego w kieszeni. Niektóre modele mogły nawet spełniać tą samą funkcję co urządzenia do których były upodobnione, zapewniając więcej dyskrecji audytorom, i pozwalając na ich używanie w dowolnej sytuacji. Mimo często niewielkich rozmiarów, urządzenia te pozwalały na zapis dźwięku z bardzo dobrą jakością, zwłaszcza podczas nagrywania rozmów odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach.

W zależności od modelu, mogły one pracować nawet do kilkunastu godzin nieprzerwanie, a większość owych urządzeń miała możliwość rozszerzenia pojemności poprzez zastosowanie karty pamięci, obsługując nawet pamięci o największych pojemnościach i pozwalając na magazynowanie bardzo dużej ilości materiałów. Wiele modeli posiadało również możliwość bardzo łatwego podłączenia ich do komputera, zarówno przenośnego jak i stacjonarnego, za pomocą portu usb identycznego jak te, stosowane w telefonach. Mimo wielu zalet, nie były to jednak urządzenia drogie, i bardzo wiele polecanych modeli, sprawdzonych przez detektywów i funkcjonariuszy znajdowało się w przystępnym przedziale cenowym.