Gdzie zutylizuje azbest z dachu?

Długo zastawialiśmy się z żoną jakie mieszkanie dla siebie kupić. W końcu zdecydowaliśmy, że najbardziej opłacalną dla nas opcją, będzie kupno domku jednorodzinnego do remontu. Tak też zrobiliśmy. Kupiliśmy mały domek na przedmieściach miasta, teraz musieliśmy go wyremontować. Przy czym miał być to remont generalny. W pierwszej kolejności musieliśmy postawić nowy dach, ponieważ stary był dziurawy, a do tego pokryty trującym dla człowieka i środowiska naturalnego azbestem. Najpierw jednak musieliśmy zutylizować to tworzywo.

Jak przebiega prawidłowa utylizacja azbestu z dachu?

utylizacja azbestu z dachówWiedzieliśmy, że istnieją specjalne firmy, które zajmują się utylizacją azbestu z dachów. Mają one specjalne pozwolenia na taką działalność, a ich pracownicy pracują w specjalnych strojach ochronnych. Postanowiliśmy z żoną poszukać takiej firmy w internecie. Wpisaliśmy w wyszukiwarkę frazę: utylizacja azbestu z dachów, i zaczęliśmy przeglądać wyniki. Szybko udało nam się znaleźć firmę z naszej okolicy, która zajmowała się taką utylizacją. Na ich stronie internetowej, było krok po kroku wyszczególnione, jak przebiega prawidłowa utylizacja azbestu z dachu. Firma ta, zajmuje się klientem w sposób kompleksowy, ponieważ nie tylko zajmuje się demontażem azbestu z dachu, ale także załatwia wszelkie formalności urzędowe. Przede wszystkim chęć utylizacji azbestu i demontażu go z dachu należy zgłosić do organu nadzoru budowlanego właściwego ze względu na położenie nieruchomości oraz do lokalnego inspektoratu sanitarnego. Po złożeniu odpowiednich dokumentów i dostaniu zgody na demontaż należy odpowiednio przygotować zarówno podłoże, które zostanie zdemontowane, jak i okolicę. W obrębie kilkudziesięciu metrów od nieruchomości nie może znajdować się nikt, kto nie ma na sobie stroju ochronnego, a przynajmniej maski z odpowiednim filtrem. Taki teren należy ogrodzić i odpowiednio oznakować. Dach przed demontażem azbestu należy odpowiednio nawilżyć. Dopiero wtedy można przystąpić do demontażu tworzywa.

Następnym krokiem jest ponowne nawilżenie płyt azbestowych, tak aby utrudnić wydobywanie i przenoszenie się drobinek azbestu poprzez powietrze. Na końcu azbest należy owinąć folią strecz i dopiero przetransportować na wysypisko śmieci. Ze względu na dużą szkodliwość tego tworzywa nie poddaje się go żadnym procesom chemicznym, tylko po prostu składuje się na wysypisku. Teraz już wiedzieliśmy, jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja azbestu z dachu i mogliśmy zatrudnić firmę, która się tym dla nas zajmie.