Hipnoza to zalecana metoda w przypadku lęków

Nie brakuje osób, które cierpią z powodu różnego rodzaju lęków. Przyczynia się do tego przewlekły stres, problemy w pracy i w życiu osobistym. Często się zdarza, że dana osoba, żyje w napięciu przez wiele długich lat. Objawy lęku, które utrzymują się przez okres co najmniej dwóch tygodni, powinny nas niepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Warto jednak podkreślić, że w przypadku pogłębionych nerwic i depresji często nawet długotrwała terapia nie daje spodziewanych rezultatów.

Specjaliści zalecają hipnozę w przypadku lęków

zalecane leczenie lęków hipnoząSpecjaliści od leczenia zaburzeń psychicznych starają się wykorzystywać w swojej pracy rozmaite metody i techniki terapeutyczne. Powinny być one dobierane w zależności od potrzeb i stanu pacjenta. Hipnoza jest interesują metodą leczenia wszelkich zaburzeń, w tym nerwicy, depresji oraz anoreksji. Zalecane leczenie lęków hipnozą powinno odbywać się pod okiem specjalisty. nieprawdą jest, że stan hipnotyczny pozwala na uzyskanie jakiś szczególnie odmiennych stanów świadomości. Warto również podkreślić, że hipnotyzer nie może pacjenta do niczego zmusić. Mało tego, wejście w stan hipnozy zależy od dobrej woli samego pacjenta. Dlatego też bez dobrej współpracy pomiędzy terapeutą a pacjentem nie ma co liczyć na wymierne efekty. Nie każdy w równym stopniu jest podatny na hipnozę. Niektóre osoby nie są w stanie wejść w głębszy trans. Zależy to od wielu różnych czynników. Zostało naukowo udowodnione, że w trakcie hipnozy uruchamiane są ośrodki podkorowe oraz płaty czołowe. Zmienia się również częstotliwość poszczególnych fal mózgowych. Pacjent pozostający w transie hipnotycznym jest bardziej podatny na sugestie terapeuty. Zaczyna postrzegać otaczającą rzeczywistość zupełnie inaczej niż do tej pory. Osłabieniu ulega rozmaite mechanizmy obronne, które normalnie działają na wysokich obrotach. Nie ulega wątpliwości, ze przepracowanie trudnych emocji i zdarzeń z przeszłości w znaczący sposób osłabia objawy nerwicy. Wielu pacjentów już po kilku seansach hipnotycznych odczuwa wyraźną poprawę komfortu życia.

Od dawien dawna hipnoza jest znana jako jedna z metod radzenia sobie z problemami natury psychicznej. Wokół tej metody narosło wiele mitów i legend. Nie ulega wątpliwości, że hipnoza powinna być prowadzona przez specjalistę w leczeniu zaburzeń psychicznych, który dodatkowo może poszczycić się odpowiednim certyfikatem. Specjaliści zwracają uwagę na duże znaczenie dobrej relacji pomiędzy pacjentem a terapeutą. Bez tego powodzenie całego leczenia będzie nieskuteczne.