HPV- czy jest groźny?

 

HPV to inaczej brodawczak ludzki, który u kobiet odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy. Tak naprawdę do chwili obecnej udało się zidentyfikować około 200 podtypów tego wirusa. Tak naprawdę, aby doszło do zakażenia, to najpierw musi dojść do uszkodzenia nabłonka. Dodatkowo powinien towarzyszyć chociaż jeden kofaktor – czyli tak naprawdę „pomocnik”. Może to być np. palenie papierosów, czy długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.

HPV u mężczyzn

testy hpv dla mężczyznJeśli chodzi o wirusa HPV to musimy wiedzieć o tym, że nie wnika on do krwioobiegu, a jedynie zagnieżdża się w nabłonkach i atakuje narządy moczowo-płciowe. Niektóre typy tego wirusa mogą atakować szyjkę macicy i powodować zmiany w obrębie jej komórek, co naprawdę może być niebezpieczne. Musimy wiedzieć, że w znacznej większości przypadków zakażenie mija samoistnie, jednak nie zawsze jest tak samo. W niektórych przypadkach wirus może się utrzymywać i kontynuować zmienianie komórek, co jest bardzo groźne. Zakażenie HPV podejrzewa się zwłaszcza u kobiet, u których występują nawracające stany zapalne dróg rodnych. Jeśli chcemy się upewnić, czy konkretna kobieta została zarażona, wystarczy wykonać proste badanie, podobne nieco do znanego wszystkim badania cytologicznego. Testy HPV dla mężczyzn to także dość często wykonywane badanie. Taki test powinien wykonać każdy mężczyzna, który miał wiele partnerek seksualnych. Cena takiego badania to około 400 złotych, a więc niedużo. A chodzi tylko i wyłącznie o nasze zdrowie. Badanie to jest nieskomplikowane i polega na pobraniu próbki do badania. Taką próbkę pobiera się z prącia lub z cewki moczowej i przygotowany materiał zanosi się od razu do laboratorium. Wbrew pozorom wirus brodawczaka ludzkiego jest wykrywany naprawdę w wielu przypadkach i fakt, że jesteśmy jego nosicielami jeszcze o niczym nie świadczy. Niestety wirus ten jest znacznie groźniejszy dla kobiet, ponieważ to najczęstsza przyczyna występowania raka szyjki macicy.

Jeśli mamy okazję i podejrzenia, że możemy być nosicielami wirusa HPV, powinniśmy wykonać test, który nasze obawy potwierdzi lub wykluczy. Wbrew pozorom takie zakażenie jest dość częste i w większości przypadków nie powoduje żadnych objawów. Czasami takie zakażenie mija samoistnie i nawet nie wiemy, że wirus był w naszym organizmie. Mimo wszystko powinniśmy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach takie zakażenie może być groźne. Powinny o tym wiedzieć zwłaszcza panie, które w związku z wirusem HPV mogą mieć naprawdę różne problemy.