Jak pomóc w silnej kolce?

 

Noworodki i niemowlęta są wyjątkowo wymagające jeżeli chodzi o sprawowanie opieki. Rodzice uczą się ich zachowań i starają się rozpoznać, co dziecko chce im przekazać. Ponieważ maluchy nie potrafią jeszcze mówić ani pokazywać paluszkiem, to rodzice muszą rozpoznawać cel płaczu. Maluchy zanoszą się łzami z wielu powodów i w ten sposób dają znać, że czegoś potrzebują. Najczęściej płaczą kiedy coś je boli, są głodne czy nudzone.

Kiedy pojawiają się silne kolki?

silna kolka u niemowlaka - co robićMałe dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić, komunikują się z rodzicami za pomocą płaczu, gdyż to jedyny sposób, aby ich przywołać. Kiedy są znudzone lub potrzebują bliskości mamy, to płaczą spokojnie, czasem nawet bez łez. Natomiast kiedy coś je boli lub się czegoś przestraszyły, to ich płacz jest donosiły i nie jest je łatwo uspokoić. Częstym powodem do płaczu u noworodków i niemowlaków jest kolka, która nagle atakuje i może trwać nawet przez kilka godzin. W tym czasie dziecko bardzo cierpi, więc należy mu jak najszybciej pomóc. Niektóre dzieci dość łapczywie piją mleko, przez co w trakcie połykania pokarmu, przyjmują też spore ilości powietrza, które gromadzi się w brzuszku i jelitach. Jeżeli pęcherzyki powietrza nie wydostaną się na zewnątrz, to powodują silne skurcze w dole brzucha z prawej lub lewej strony. W takiej sytuacji trzeba szybko działać, ponieważ dla dziecka to spory ból, wobec którego są bezradne. Jeżeli pojawi się silna kolka u niemowlaka – co robić, możemy się dowiedzieć w internecie, ponieważ wiele mam dzieli się swoimi poradami i doświadczeniami na forach internetowych. Przeważnie, kiedy maluszka atakuje kolka, to można mu pomóc na kilka sposobów. Kiedy ból ma słabe lub umiarkowane natężenie, to zalecane jest noszenie dziecka na rękach w pozycji pionowej, aby maluch miał główkę nad naszym ramieniem. Można również wyciszyć dziecko spokojną muzyką lub szumami, które skutecznie odciągają uwagę dziecka od  dyskomfortu. Jeżeli natomiast ból jest silny, to najlepszy będzie masaż brzuszka, który wykonuje się okrężnymi ruchami.

Nie ma jednej sprawdzonej metody na kolkę u każdego dziecka. Na jednego malucha działa muzyka i odwracanie uwagi, a na innego jedynie masaż i noszenie na rękach, Dlatego, żeby znaleźć najlepszą metodę dla naszego dziecka na kolki, to trzeba ich kilka wypróbować i ocenić ich skuteczność. Jeżeli wszystkie domowe sposoby zawiodły, to można skorzystać  pomocy środków farmakologicznych w postaci kropelek lub syropu. Działają one rozkurczowo i szybko przynoszą ulgę dziecku.