Jak pozbyć się problemu twardej wody?

Woda przeznaczona do użytku gospodarstwa domowego musi przejść szczegółowe testy i spełniać konkretne normy. Zaopatrując się w wodę z miejskich wodociągów możemy być raczej pewni, że nie zawiera ona żadnych szkodliwych dla organizmu związków czy chorobotwórczych mikroorganizmów. Inaczej ma się sprawa z jej jakością, bo choć oczyszczona i pozbawiona szkodliwych substancji, pozostawia wiele do życzenia.

Zalety skutecznego zmiękczania wody

skuteczne zmiękczanie wodyW większości polskich miast udostępniana przez wodociągi woda jest wodą twardą, a nawet bardzo twardą. Co to oznacza? Woda twarda odznacza się wysokim stężeniem wapnia i magnezu. Co prawda pierwiastki te nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, nawet w większych ilościach, jednak potrafią uprzykrzyć nam życie w inny sposób. Osad wapienny wytrącający się z twardej wody powoduje wiele szkód w naszym domu, a niektóre z nich są na tyle poważne, że skuteczne zmiękczanie wody jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Zaczynając od brzydkich zacieków na sanitariatach, kończąc na kamieniu kotłowym w wymienniku ciepła, twarda woda niczego nie oszczędzi. Warstwa kamienia na dnie czajnika to tylko wierzchołek góry lodowej. Taki osad w miarę łatwo można usunąć. Nieco trudniej jest doczyścić umywalkę czy wannę, a mycie kabiny prysznicowej może nam zająć sporo czasu. Jednak wszystko to są problemy natury kosmetycznej. Znacznie poważniejszy jest nagromadzony osad w bateriach, który skutecznie blokuje strumień wody. Twarda woda w kranie to niestety konieczność regularnego rozkręcania i czyszczenia baterii. Kolejnym poważnym argumentem za tym, aby rozważyć skuteczne zmiękczanie wody jest zabezpieczenie pralki, zmywarki, a przede wszystkim kotła grzewczego przed odkładaniem się w nich kamienia. Jeśli urządzenia pralnicze i grzewcze nie posiadają odpowiedniej ochrony przed kamieniem wytrącanym z twardej wody, ich żywotność ulega poważnemu skróceniu, a my narażeni jesteśmy na koszty poważnych awarii. O ile pralkę i zmywarkę możemy zabezpieczyć przeznaczonymi do tego środkami ochronnymi, o tyle sytuacja z piecem, a konkretnie ze znajdującym się tam wymiennikiem ciepła nie jest już taka prosta. Kamień kotłowy, który się tam gromadzi wżera się głęboko w rurki wymiennika i nawet odpowiednimi środkami jest trudny do usunięcia.

Wymiennik ciepła w kotle gazowym przepływowym to koszt minimum 1000 zł. Narażając go na codzienne oddziaływanie twardej wody, nawet przy regularnych serwisach pieca i odkamienianiu instalacji (koszt kilkuset złotych), po kilku latach będzie w tak złym stanie, że jedynym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Inwestując w system zmiękczający wodę unikniemy tych i wielu innych ponoszonych na co dzień kosztów, ciesząc się w całym domu wodą o idealnych parametrach.