Jak regenerować silniki elektryczne?

Silniki elektryczne z roku na rok zdobywają coraz więcej zwolenników. Wynika to z faktu, że ten typ silników cechuje się znacznie mniejszą awaryjnością, jest bardziej przyjazny dla środowiska i potrzebuje znacznie mniej paliwa. Od czasu do czasu jednak, elektryczne podzespoły tych silników mogą się przepalić.

Na czym polega przezwajanie silnika elektrycznego?

szybkie przezwajanieWykorzystywanie silników elektrycznych staje się coraz bardziej powszechne. Początkowo wykorzystywano je przede wszystkim w samochodach osobowych, potem zaczęto ich używać także w maszynach produkcyjnych czy przemysłowych. Silniki takie są bowiem znacznie bardziej odporne na zabrudzenia niż silniki benzynowe, więc są w stanie znosić trudne warunki środowiskowe panujące w fabryce. Należy jednak pamiętać o tym, że niewłaściwie eksploatowana maszyna z silnikiem elektrycznym, również może ulec uszkodzeniu. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku zbyt szybkiego rozruchu takiej maszyny – generowana przez silnik duża moc nie może znaleźć ujścia, co zazwyczaj prowadzi do przepalenia uzwojenia. Uzwojenie to cienki drut, który ciągnie się przez całą długość silnika. Ma ono za zadanie odprowadzać wygenerowaną przez silnik energię elektryczną do innych podzespołów, które przekształcą energię elektryczną w mechaniczną. Przepalenie uzwojenia, jak łatwo się więc domyślić, może bardzo negatywnie wpłynąć na wydajność maszyny a nawet ją unieruchomić. W przypadku przepalenia uzwojenia jak najszybciej należy je wymienić, czyli innymi słowy – wykonać szybkie przezwajanie silnika elektrycznego. Wymiana uzwojenia to metoda regeneracji silników elektrycznych, która w zdecydowanej większości wypadków pozwala przywrócić danemu silnikowi maksimum dawnej wydajności. Ta regeneracja, ze względu na to, że uzwojenie to element bardzo delikatny, powinna być wykonywana jedynie przez wyspecjalizowane w tym typie regeneracji warsztaty samochodowe. W przeciwnym wypadku, a w szczególności, gdy wymiany uzwojenia spróbujemy się podjąć samodzielnie może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika – wtedy jedynym wyjściem pozostanie jego wymiana na nowy. Wymiana silnika to usługa znacznie kosztowniejsza niż wymiana uzwojenia, dlatego też zawsze należy próbować najpierw zregenerować uszkodzony silnik.

Silniki elektryczne mają wiele bardzo istotnych zalet, Są mniej awaryjne, ale czasem może dojść u nich do przepalenia jakiegoś elementu. W takim wypadku, aby przywrócić pierwotną wydajność takiego silnika, należy wykonać jego regenerację w profesjonalnym warsztacie samochodowym.