Jak zostać operatorem dźwigu?

Mali chłopcy często marzą o pracy jako policjant, strażak czy jako kierowca żurawia budowlanego. Te olbrzymie maszyny dźwigowe robią wrażenie, kiedy tak królują nad placami budowy. Żeby spełnić takie dziecięce marzenie potrzeba zdobycia specjalnych uprawnień, które umożliwiają specjalne szkolenia dla przyszłego operatora dźwigu.

Szkolenie dla operatora dźwigu

operator dźwigu kursTe mocarne maszyny, jakimi są żurawie budowlane, są w stanie podnieść wielotonowe ładunki i przenosić je i układać z miejsca na miejsca. Dzięki nim o wiele szybciej wznosi się dany budynek. Żeby zostać operatorem żurawia, trzeba posiadać idealny stan zdrowia. Nie można mieć problemów z ciśnieniem, układem krążeniowym, oddechowym i przede wszystkim z sercem. Trzeba także być odpornym na pracę na wysokościach. Jest to praca ryzykowna, wielogodzinna, w trudnych warunkach, a na dodatek odpowiedzialna. Jeżeli jednak takie uwarunkowania nie zrażają chętnego, może on się zgłosić na specjalny kurs na operatora żurawia. Tam zdobędzie odpowiednie kwalifikacje. Na takim szkoleniu wiedza praktyczna miesza się z teoretyczną. Na pewno jest o co walczyć – zarobki dla operatora żurawia są dość wysokie, bo mogą dochodzić nawet do czterech tysięcy złotych netto. Za granicą zaś operatorom dźwigu płaci się więcej. Ich zarobki zależą także od ich stażu pracy i od firmy, w której pracują. Firmy, które wypożyczają żurawie firmom budowlanym, często sami ogłaszają nabór na szkolenie na operatora żurawia, W ten sposób rekrutują do siebie nowych pracowników, a na dodatek sami wybierają najlepszych kursantów, oferując im pracę. Każdemu kursantowi poświęca się tyle czasu, ile tylko jest mu niezbędne do opanowania tej maszyny. Kursant otrzymuje dostęp do wiedzy z zakresu maszyn. Jest to istotny element każdego kursu, ponieważ pozwala to później operatorom radzić sobie samodzielnie z mniejszymi awariami czy usterkami dźwigu. Szkolenie jest niezbędne do podjęcia się takiej pracy jak operator dźwigu kurs kończy się bowiem specjalnym egzaminiem kwalifikacyjnym. Tak działa ustawodawstwo w Polsce, że tylko osoby uprawnione mogą zasiadać za sterami żurawia. Swoje umiejętności adepci ćwiczą na placach manewrowych specjalnie udostępnionych przez firmę organizującą kurs. Kursanci zdobywają wiedzą z dziedziny sterowania pod okiem doświadczonego operatora. Muszą także przejść szkolenie BHP, bezpieczeństwo pracy jest bowiem ważne w ich zawodzie.

Dla chcącego nic trudnego dlatego, by zostać operatorem dźwigu, trzeba skończyć specjalny kurs. Tam kursanci poznają wszystkie podstawy pozwalające na sprawną obsługę tej maszyny, a także podstawy wiedzy teoretycznej. Szkolenie kończy się egzaminem, a zdany egzamin predysponuje do otrzymania certyfikatu.