Jakie ogrodzenie wybrać?

Odgradzanie swojej działki od innych jest nawykiem nabytym przez ludzi bardzo dawno temu. Do tej pory ludzie mieszkający na wsiach lub terenach podmiejskich ogradzają swoją posiadłość. Obecnie robi się to w innych celach niż kiedyś. Kilkaset lat temu robiło się to po to, aby dzikie zwierzęta nie przedostawały się do naszego domu. Teraz ogrodzenie spełnia funkcję ozdobną lub robione jest przez właścicieli psów, aby ich pupile mogły się swobodnie poruszać po całej posiadłości bez obaw o to, że wybiegną na ulicę. Powodów, z jakich działki są ogradzane, jest równie dużo co typów ogrodzeń.

Rodzaje ogrodzeń działek prywatnych

ogrodzeniaPierwszym podziałem ogrodzeń jest podział ze względu na materiał, z jakiego zostało ono zrobione. Ogrodzenia drewniane są najstarszym typem. Obecnie mniej popularne niż kiedyś, ale nadal możemy takie gdzieniegdzie spotkać. Ogrodzenia drewniane zachwycają swoim wyglądem. Wykonane przez zdolnego stolarza potrafią zachwycić nie jedną osobę. Są one jednak dość problematyczne, ponieważ ich renowacja jest bardzo czasochłonna. Drewno ogrodzeniowe, aby zachowało swój pierwotny wygląd, musi być minimum raz na dwa lata impregnowane i pokrywane nowym lakierem. Najpopularniejszym rodzajem ogrodzeń są ogrodzenia stalowe. Możemy kupić gotowe elementy w budowlanych sklepach sieciowych i zamontować na swojej działce lub zlecić wykonanie projektu u metaloplastyka. Jest to bardzo wytrzymałe ogrodzenia, renowację trzeba przeprowadzać raz na kilka lat. Odnowienie polega na ponownym pomalowaniu poszczególnych elementów. Jeśli zdecydujemy się na malowanie proszkowe, to kolejny raz pomalować będziemy musieli nie szybciej niż za piętnaście lat. Dzięki tym cechom ogrodzenia stalowe są tak popularne. Kolejnym rodzajem są ogrodzenia murowane. Jest to mało popularny typ. Ogrodzenie wykonane z połączenia kamieni piaskowca i betonu wygląda naprawdę wyśmienicie. Jego wytrzymałość jest na najwyższym poziomie. Nie potrzeba żadnej renowacji poza usuwaniem pojawiającego się mchu, ale i na to jest łatwy sposób, wystarczy spryskać całe ogrodzenie odpowiednim środkiem chemicznym.

Wyżej wymienione typy ogrodzeń to tylko niektóre, te najbardziej popularne na rynku. To, jakie ogrodzenie wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Każdy z wymienionych rodzajów ma swoje wady i zalety. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie jest najlepsze. Koszt ogrodzeń jest różny, uzależniony od wykorzystanego do budowy materiału i tego, jak bardzo skomplikowane ono będzie. Można powiedzieć, że ogrodzenie stalowe jest na średniej półce cenowej, pomiędzy drewnianymi a betonowymi. Zapłacimy za nie około stu do dwustu złotych za metr bieżący.