Koła pasowe pozwalają przenosić moc

 

Pojedynczy krążek zamontowany w bloku i zamocowany w miejscu po prostu zmienia kierunek siły wywieranej na przechodzącą przez nią linę.Koło pasowe z rowkami, takie jak stosowane do lin, nazywa się krążkiem linowym.  Jeżeli koniec liny, który normalnie przyczepiałby się do ładunku, przeszedł wokół drugiego, nietrwałego koła pasowego i z powrotem do stałego koła pasowego, ładunek przymocowany do wolnego koła pasowego można podnieść o połowę wysiłku lub z mechaniczną przewagą.

Jak poprowadzić linę przez koło pasowe

koła pasowe klinoweTak ustawione urządzenie nazywa się blokiem i sprzętem. Liczbę kół pasowych zamontowanych w nieruchomych i wolnych blokach można zwiększać w nieskończoność, aby uzyskać coraz większą przewagę mechaniczną, przy czym przewaga mechaniczna równa się liczbie pasm biegnących do wolnego koła pasowego. Dlatego jeśli lina zostanie poprowadzona nad pierwszym stałym kołem pasowym, wokół wolnego koła pasowego, nad drugim kołem pasowym w stałym bloku i z powrotem do wolnego bloku, przewaga mechaniczna wynosi. Obciążenie o wartości 300 kilogramów można podnieść o naciąg 100 kilogramów na wolnym końcu liny. Aby jednak podnieść ładunek o 10 metrów, należy pociągnąć wolny koniec liny o 30 metrów. Pomijając tarcie, wydajność pracy zawsze będzie równa nakładowi pracy. Jeśli działanie zostanie odwrócone poprzez przymocowanie ładunku do wolnego końca liny i pociągnięcie za wolny blok, przewaga mechaniczna staje się nie wadą mechaniczną, ale przewagą prędkości. Blok linowy i sprzęt są zwykle przeznaczone do obsługi ręcznej. Aby ręcznie podnosić większe ładunki, zamiast liny zastępuje się łańcuch, a koła pasowe mają rowki do chwytania ogniw. Koło pasowe różnicowe składa się z dwóch kół pasowych o różnych promieniach połączonych i obracających się jak jeden na wspólnej osi. Koła pasowe klinowe mają rowki i kolce, tak że łańcuch będzie na nich biegł bez ślizgania się. Nad kołami pasowymi przebiega nieskończony łańcuch, tworząc dwie wiszące pętle. W jednej pętli umieszczony jest ruchomy blok, którego koło pasowe jest ukształtowane tak, aby mogło wziąć łańcuch. Ładunek jest przymocowany do ruchomego bloku i jest podnoszony poprzez pociągnięcie za drugą pętlę łańcucha. Maszyny napędzane mechanicznie zwykle mają kable, tak jak w dyszelach pionowych, łopatach i dźwigach.

Przed intensywnym użyciem silników elektrycznych, silników parowych lub turbin wodnych często dostarczano energię do maszyn fabrycznych. Jeden silnik lub turbina może napędzać całą fabrykę przez skomplikowany system wałów, kół pasowych i pasów. Koła pasowe do płaskich pasów są koronowane, aby utrzymać środek w środku. Podniesione kołnierze będą służyć temu samemu celowi, ale noszą krawędzie paska.