Konserwacja i lakierowanie układów scalonych

Układy scalone są najważniejszym elementem każdego sprzętu, w którym wykorzystywana jest elektronika. Bez nich nie działałyby telefony, tablety, a nawet tak nieskomplikowany sprzęt jak kalkulator. Trzeba o nie dbać, będąc producentem, ponieważ ich wadliwość mogłaby przynosić straty. Jest na to prosta rada, która polega na lakierowaniu tego typu układów farbą, w składzie której jest substancja zabezpieczająca je przed uszkodzeniami związanymi z nadmiernym przepływem prądu lub zbyt długim ładowaniem.

Lakierowane i konserwowane układy scalone

lakierowanie pcbOd dobrej konserwacji zależy wiele m.in. czas bezawaryjnego działania sprzętu. Do głównych sposobów zabezpieczania układów scalonych należy lakierowanie pcb. Można to porównać do impregnowania drewna. Układ nie jest narażony na zwarcia przewodów, które znajdują się w nim. Warto zauważyć, że najczęściej układy mają jednakowe kolory – zielony, pomarańczowy lub niebieski. Nie są to przypadkowe barwy. W tych kolorach produkowane są lakiery do układów scalonych, mikroprocesorów i kart graficznych. W czasie malowania instalacja pokrywana jest cienką warstwą cyny i złota. Układ szybko traci nadmierną temperaturę oraz jest odporny na wodę. Nawet w przypadku uszkodzeń mechanicznych sprzęt ma większe szanse na przetrwanie. Instalacja staje się twardsza, można powiedzieć sztywniejsza. Pokrywane są także łączenia elementów elektronicznych, dlatego nie grozi żadne ułamanie, ani przerwanie obwodu. Gdyby zabrakło tej warstwy sprzęty nie miałyby tak dużej tolerancji na upadki. Lakierowanie pcb służy również do oznaczeń. Przykładowo: telefon posiada kilka oddzielnych części, które współgrają ze sobą tylko na określonej płaszczyźnie, w końcowym etapie ich działania. Trzeba je oznaczyć tak, aby każdy serwisant mógł domyślić się w jaki sposób naprawić sprzęt lub wymienić podzespół na lepszy. Gdyby nie to, byłoby niemożliwe rozpoznanie poszczególnych płytek. Są one do siebie bardzo podobne względem ogólnej budowy. Widać jak bardzo potrzebne jest oznaczanie układów scalonych.

Malowanie płytek elektronicznych to nie tylko nadawanie określonego koloru. Jest to zabezpieczenie, które ma przynieść korzyści dla producenta oraz użytkownika. Sprzęt zyskuje dużo dłuższą żywotność. Chyba każdemu zależy na tym, aby nie trzeba było korzystać z gwarancji. Jeśli zdarzy się, że trzeba urządzenie naprawić, to serwisant ma ułatwioną pracę poprzez odizolowanie od siebie elementów kolorami. Układy scalone stają się przejrzyste i nikomu, kto ma doświadczenie w tej branży nie będzie sprawiał kłopotów.