Korzystamy z usługi sprawnego torkretowania

Beton natryskowy, inaczej nazywany torkretem, jest alternatywą dla klasycznego betonu. Proces nanoszenia mieszanki betonowej ma miejsce bezpośrednio na powierzchnię, poprzez natryskiwanie. Na rynku oferowane są w tym zakresie dwa rodzaje usługi, w tym torkretowanie na mokro oraz na sucho. Czym różnią się te dwie metody? W jakich przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest torkret na sucho, a w jakich na mokro? Jak wybrać rzetelną firmę oferującą tego rodzaju usługi, aby być w pełni zadowolonym z wykonania?

Nowoczesny i szybko nakładany torkret

sprawne torkretowanieTorkretowanie jest metodą natrysku pneumatycznego, wykonywaną przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Umożliwia to układanie mieszanki betonowej na powierzchni przy dużej prędkości, również w ciężko dostępnych miejscach. Dobrym wyborem jest sprawne torkretowanie. Może się ono odbywać na dwa sposoby, zarówno za mokro, jak i na sucho. W przypadku metody torkretowania na mokro, gotowe mieszanki są transportowane bezpośrednio do dyszy natryskowej. W metodzie na sucho, mieszanka suchych składników jest transportowana do dyszy natryskowej poprzez strumień sprzężonego powietrza i dopiero w momencie natryskiwania suchej mieszanki jest do niej dodawana woda, często z ewentualną domieszką. Beton natryskowy wykorzystuje się przede wszystkim do umocnienia oraz renowacji powierzchni. Sprawdza się w przypadku umacniania skarp oraz wykopów, a także do umacniania powierzchni w przypadku przemysłu górniczego. Dodatkowo beton natryskowy w przemyśle jest stosowany do wykonywania belek i słupów do budowli przemysłowych. Jest to łatwy i szybki sposób na pokrywanie konstrukcji, na przykład o zaokrąglonym czy nieregularnym kształcie. Sprawdza się w przypadku tuneli czy kopuł. W przypadku konstrukcji  o zaokrąglonym albo nieregularnym kształcie deskowanie jest często niemożliwe, natomiast torkretowanie nie sprawia żadnych trudności, a zamiast tego umożliwia szybkie i bardzo precyzyjne zastosowanie betonu. Również efekt końcowy bywa w pełni zadowalający dla klientów.

Warto mieć świadomość, iż beton natryskowy może być również stosowany do uszczelniania zapór wodnych i tak, a także stabilizacji i umacniania mostów czy wiaduktów. Obszar zastosowania torkretu jest bardzo obszerny, w związku z czym jest on wykorzystywany również w energetyce (do umacniania kominów), a także w przypadku budownictwa hydrotechnicznego, w tym również morskiego. Lista możliwych zastosowań torkretu jest więc bardzo obszerna i ważne jest jedynie to, aby dokładnie dobrać metodę, która najlepiej się sprawdzi.