Mata ściółkująca przeciwdziałająca rozwojowi chwastów

Ograniczenie lub zahamowanie rozwoju chwastów na plantacjach roślin jest priorytetem działania hodowców oraz plantatorów. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wyeliminowanie rozwoju szkodliwych chwastów, oraz poprawienie ogólnej kondycji hodowanych roślin. Aby móc ograniczyć rozwój niepożądanych roślin na plantacji, hodowcy stosują między innymi maty ściółkujące, które są niezwykle skutecznym oraz trwałym produktem przeciwdziałającym rozwojowi chwastów.

Dlaczego mata to skuteczny sposób na chwasty?

tania mata ściółkującaStosowanie różnego rodzaju mat, określanych też jako agrotkaniny lub maty antychwastowe, jest popularne ze względu na parę czynników. Jednym z nich jest podnoszenie efektywności produkcji owoców na wszelkiego rodzaju plantacjach. Dlatego nawet tania mata ściółkująca spełnia swoje zadanie i może być spotykana na większości prywatnych plantacji roślin. Plantatorzy stosują tego rodzaju produkty ze względu na łatwość rozplanowywania sadzenia roślin. Jest to możliwe dzięki specjalnym pasom, które są namalowane na powierzchni maty antychwastowej. Dzięki odpowiedniej strukturze mata nie pozwala na oddawanie ciepła przez glebę, co jest jednym z czynników, który determinuje prawidłowy i równomierny wzrost hodowanych roślin. Stosowanie agrotkanin jest także podyktowane chęcią ograniczenia stosowania szkodliwych pestycydów. Dzięki temu owoce mogą wzrastać w naturalnym środowisku, a walka z chwastami przebiega bez użycia szkodliwych środków, które mogą być groźne zarówno dla gleby, jak i dla człowieka. To właśnie tego typu zalety mat ściółkujących są podstawowym przyczynkiem do wzrostu ich popularności w kręgach hodowców roślin i owoców. Dzięki wyeliminowaniu konieczności stosowania herbicydów plantatorzy mogą zmniejszyć koszty produkcji, co wraz ze wzrostem sprzedaży, przekłada się na znaczny wzrost zysków, jakie generuje dana plantacja. Dlatego maty ściółkujące spotkamy przede wszystkim na wszelkiego rodzaju dużych plantacjach, które zajmują się na przykład uprawą truskawek lub warzyw (np. ogórków czy cukinii).
 
Maty i agrotkaniny są także popularne ze względu na ich niezwykle mocną strukturę. Tworzywo, z którego wykonywane są maty, jest bardzo dobrze uodpornione na działanie promieni UV. Dzięki temu maty ściółkujące mogą spełniać swoją funkcję przez długi czas, a materiał, z którego są one wykonane, nie zmienia swoich właściwości. To dlatego maty mogą być stosowane zarówno na krytych plantacjach, oraz takich, które są wystawione na stałe działanie promieni słonecznych.