Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

 

Istnieje wiele technik wydruku. Drukarki funkcjonują w oparciu o różne technologie, a każda z nich posiada zarówno wady, jak i zalety względem pozostałych. Na przykład w biurach i urzędach najczęściej korzysta się z drukarek laserowych, ponieważ są one bardzo wydajne i ciche. Doskonale nadają się do drukowania dużych ilości dokumentów tekstowych z uwagi na szybkość wydruku oraz wysoką żywotność urządzenia, a także oszczędność w zużyciu materiałów eksploatacyjnych. Z kolei drukarki atramentowe bardziej nadają się do użytku prywatnego, głównie ze względu na ich uniwersalność, zadowalającą jakość kolorowych wydruków oraz niską cenę urządzenia. Zasychający tusz stosowany w tego typu drukarkach może jednak spowodować ich uszkodzenie, dlatego stanowią one kiepski wybór dla osób, które korzystają z drukarki sporadycznie.

Zalety i właściwości drukarek sublimacyjnych

nowoczesne drukarki sublimacyjneOstatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne drukarki sublimacyjne. Urządzenia te mogą być wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i przemysłowych. Przeznaczone są głównie do drukowania zdjęć, oferując najwyższą jakość kolorowych wydruków spośród wszystkich modeli drukarek dostępnych obecnie na rynku. Zdjęcia wydrukowane przy użyciu tej metody zachwycają nasyceniem kolorów, są trwałe i nie blakną wraz z upływem czasu, czy też na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Zasada działania takich drukarek opiera się na wykorzystaniu technologii termosublimacyjnej. Barwnik w postaci stałej w wyniku podgrzania zmienia swój stan skupienia na gazowy. W tej właśnie formie barwnik zostaje przez drukarkę nanoszony na papier bądź tkaninę, bowiem druk sublimacyjny stwarza możliwość drukowania także na materiałach innych niż papier. Tego typu drukarki znajdują obecnie szerokie zastosowanie nie tylko w branży fotograficznej, ale także w tekstylnej. Model drukarki przeznaczonej do drukowania na tkaninie wyposażony jest w listwy napinające oraz wygładzający spiralny wałek. Dzięki temu możemy osiągnąć bardzo precyzyjne, trwałe i zadowalające efekty. Drukarki sublimacyjne obsługują różne rodzaje tkanin, pozwalają na bezpośredni lub pośredni nadruk zarówno na tkaninach naturalnych, jak i sztucznych.

Jakość, trwałość i precyzja to niewątpliwie priorytetowe aspekty, jakimi kierują się twórcy drukarek sublimacyjnych. Stanowią one doskonały wybór zarówno dla użytkowników prywatnych, którym zależy na jakości drukowanych zdjęć, jak również dla przedsiębiorców z branży tekstylnej lub fotograficznej. Zalety drukarek tego typu doceniają także osoby, które drukują duże ilości ulotek, broszur oraz innych wydruków reklamowych.