Najlepszy sprzęt do spawania

Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju sprzętu, który może nam posłużyć do montowania, łączenia lub spajania różnego rodzaju elementów. Każdych z nich ma swoje wady i zalety, ale dziś chciałbym opisać sposób, który jest odwracalny, dzięki czemu może być szeroko stosowany w pracach wykończeniowych i budowlanych- mowa oczywiście o nitownicy.

Różne sposoby spajania

nitownice pneumatyczneWśród szeroko używanych sprzętów które mogą nam posłużyć do profesjonalnego spajania dwóch różnych elementów, możemy wyróżnić między innymi spawarkę, wiertarkę czy też inne tego typu urządzenia. Mają one zazwyczaj taką wadę, że połączone w ten sposób materiały są w jakiś sposób trwale uszkodzone, dlatego też poszukuje się innych, bardziej neutralnych dla powierzchni rozwiązań. Jednym z nich jest nitowanie, pozostawiający otwór w łączonej powierzchni, ale stosunkowo łatwy do wypełniania. W zależności od przeznaczenia nitownicy, wyróżniamy nitownice ręczne i nitownice pneumatyczne. Te pierwsze są używane zwłaszcza przy wszelkiego rodzaju pracach domowych, wymagają użycia siły naszych mięśni do prawidłowego działania, ale z drugiej strony są mało awaryjnym sprzętem. Dla użytku profesjonalnego używa się nitownic pneumatycznych, różniących się tym że za proces spajania odpowiada specjalny mechanizm z zastosowaniem sprężonego powietrza. Jeżeli chodzi o sam proces nitowania, główną role łączną w tym procesie stanowią nity, które są w stanie, w zależności od własnej charakterystyki połączyć ze sobą różnego rodzaju sprzęt od tkaniny po blachę. Są wykonane z metalu i mimo niewielkich rozmiarów, wyjątkowo odporne, więc gdy zajdzie potrzeba rozłączenia dwóch zespawanych elementów, skończy się to trwałym uszkodzeniem nitu. Jak jednak wspomniano wcześniej, są one stosunkowo łagodne dla łączonych powierzchni, a pozostałe w wyniku nitowania otwory stosunkowo łatwo jest naprawić. Co ciekawe istnieje wiele różnych rodzajów tych łączników, w tym te do używania wyłącznie ręcznego, ale jak można łatwo się domyślić, nie sprawdzą się one w montażu na przykład dwóch części blachy. W profesjonalnych pracach budowlanych i wykończeniowych konieczne jest używanie nitownicy wysokiej jakości.

Wybierając nitownice pneumatyczne do użytkowania profesjonalnego, należy więc zwrócić baczną uwagę na specyfikacje sprzętu. Najważniejsza jest jego masa i ergonomia, silnie wpływająca na szybkość i precyzję nitowania, nie bez znaczenia jest też ciśnienie robocze, zakres nitowania i możliwość zbierania zerwanych gwoździ. Zakup profesjonalnej nitownicy pneumatycznej wiąże się ze sporym wydatkiem, ale ma duże przełożenie na szybkość i jakość prac.