Najwygodniejsze pistolety do malowania powierzchni

Pistolety lakiernicze nie różnią się za bardzo od mniejszych aerografów. Mają bowiem bardzo podobną konstrukcję i zasadę działania, więc nie mieliśmy większego problemu z przestawieniem się na nie, gdy zdecydowaliśmy rozszerzyć działalność i malować również modele wielkoformatowe, obudowy motocykli czy kaski. Nie wszystkie pistolety malarskie są jednak wygodne, gdyż jak niejednokrotnie mieliśmy okazję się przekonać, nie każdy pistolet jest zaprojektowany z myślą o precyzyjnych pracach.

Pistolety do malowania precyzyjnego

wygodne w obsłudze pistolety lakierniczeNiektóre pistolety, jakie wypróbowaliśmy w warsztacie, nie miały żadnego chwytu, i nie pozwalały na komfortowe trzymanie pistoletu podczas najbardziej precyzyjnego malowania, lub też tworzenia ozdób. Inne zaś nie były wyposażane w precyzyjne dysze, przez co nadawały się do malowania powierzchni, aczkolwiek nie nadawały się do bardziej wymagających zadań. Do pracy wybieramy więc najbardziej wygodne w obsłudze pistolety lakiernicze, które muszą spełniać dość wyśrubowane wymagania. Przede wszystkim, odpowiednie dopasowanie zbiornika do pracy jest najbardziej podstawową czynnością podczas każdego zadania. Aerografy z grawitacyjnym zbiornikiem sprawdzają się znacznie lepiej podczas malowania farbami o bardzo gęstej konsystencji, aczkolwiek mają one zazwyczaj dość niewielką pojemność, a otwarte warianty, które są rzadkością wśród pistoletów malarskich, muszą być używane ze szczególną ostrożnością. Pistolety wyposażone w zbiorniki ciśnieniowe, natomiast, są znacznie lepsze podczas malowania farbami czy lakierami rozcieńczonymi, choć zbiorniki mogą ulec łatwemu zanieczyszczeniu jeśli pozostanie w nich osad po farbie, i wymagają ciągłego czyszczenia, jeśli mają pozostać w idealnym stanie. Niemal zawsze wykorzystujemy pistolety, posiadające chwyt i mechanizm spustowy. Jest to nienaruszalne wymaganie, gdyż tylko pistolety posiadające takowe elementy mogą być używane do bardzo długich, męczących zadań podczas tworzenia precyzyjnych elementów i malowania ozdób na osłonach motocyklowych czy kaskach.

Pistolety najbardziej komfortowe mogą być również wyposażane w akcesoria, takie jak osłony chwytu, które zwiększają wygodę malowania, lub też w wymienne dysze, pozwalające malującemu na stosowanie bardzo różnorodnych technik malowania powierzchni, oraz na używanie najróżniejszego rodzaju farb i lakierów bez możliwości zatkania samej dyszy. Nie ma jednego pistoletu który spełniałby wszystkie wymagania, dlatego często wykorzystujemy sprzęt dopasowany do konkretnie wykonywanej pracy.