Niekonwencjonalny projekt wentylowanego tarasu

 

Podczas spotkania z projektantem i przystępowania do tworzenia wstępnego konspektu czy wyboru projektu domu z tarasem warto rozważyć kilka opcji. Nowe rozwiązania architektoniczne pozwalają na stosowanie zaskakujących aranżacji, które nieco wyzwalają postrzeganie tarasu jako integralnej części ogrodu. Coraz częściej wdrażaną koncepcją jest budowa tzw. „zielonego dachu”, czyli tarasu usytuowanego np. na górnej części garażu.

Przenosimy taras na dach stropu

trwały taras wentylowany na stropieAranżacja funkcjonalnej przestrzeni użytkowej do pracy czy spędzania wolnego czasu ze znajomymi i rodziną podczas obiadu na świeżym powietrzu coraz bardziej zaczyna zaskakiwać poprzez przenoszenie tarasu np. na dach garażu. Ta innowacyjna koncepcja pozwala na zaprojektowanie konstrukcji takiej jak trwały taras wentylowany na stropie, który nie zakłóci sprawności działania systemu odprowadzającego deszczówkę do okapu z dachu garażu, a jednocześnie nie będzie stwarzał dodatkowych obciążeń poprzez zastosowanie lekkich rozwiązań konstrukcyjnych przy zastosowaniu wsporników. Przenosząc taras na dach stropu pamiętajmy, aby pod uwagę wziąć również kwestie związane z jego nośnością, by nie doprowadzić do powstawania przeciążeń. Dobrym wyborem może okazać się zastosowanie lekkiej nawierzchni zamocowanej na wspornikach. Dzięki temu nie będziemy musieli dodatkowo angażować szeregu specjalistów, a łatwość montażu nie będzie wymagała od nas zastosowania specjalistycznych narzędzi niezbędnych do wykonania pracy. W przeciwieństwie do konstrukcji, których bazą są profile tarasowe, wsporniki umożliwiają bezpośredni montaż nawierzchni tarasu na podstawkach, które mocujemy bezpśrednio pomiędzy wcześniej przygotowanym podłożem tarasowym, a płytą nawierzchni. Zastosowanie funkcjonalnego rozwiązania, jakim są podstawki pod płyty tarasowe niesie ze sobą szereg dodatkowych możliwości, takich jak możliwość zaprojektowania dodatkowej warstwy instalacyjnej takiej jak np. doprowadzenie prądu czy aranżacja artakcyjnej, sterowanej instalacji świetlnej, która pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu naszego tarasu. Ponadto tarasy wentylowane charakteryzują się również wieloma atutami takimi jak np. niwelacja podatności na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak np. niskie temperatury czy wilgoć, ponieważ konstrukcja zapewnia nam swoisty system izolacyjny, dzięki któremu nawierzchnia tarasu nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem.

Zastosowanie wsporników zapewnia nam taki sam poziom jakości, jeżeli chodzi o stopień precyzji wykończenia oraz korekty nierówności, jak przy konstrukcji z zastosowaniem profili tarasowych. Dzięki dodatkowej lekkości, jakiej nadają podstawki pod nawierzchnię, unikamy potencjalnego przeciążenia stropu, dzięki czemu zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania.