Niezawodne maszyny do produkcji folii

Produkcja znanej przez wszystkich cienkiej, ale wytrzymałej folii, nie jest prosta. Aby przebiegła bez zakłóceń, konieczne jest używanie jedynie wysokiej jakości maszyn do wytłaczania. Najczęściej, firmy specjalizujące się w tej branży, korzystają z metody wytłaczania rozdmuchem – w ten sposób można wyprodukować na przykład woreczki foliowe z LDPE, ale specjalne maszyny pozwalają także na otrzymanie folii HDPE.

Rodzaje metod do produkcji folii

maszyna do produkcji foliiJest to materiał na co dzień używany przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Najczęściej używa się jej do zabezpieczania towarów na czas transportu i magazynowania. Jest szczelna i wytrzymała, dzięki czemu dobrze chroni różnego rodzaju produkty przed wilgocią, brudem i kurzem. Do tego jest także lekka, więc znacząco nie wpływa na wagę transportowanego towaru. Jest elastyczna, dzięki czemu bardzo łatwo się jej używa. Folie produkuje się głównie z tworzyw sztucznych (czasami z metalu nieżelaznego), takich jak: polietylen, polipropylen, kopolimer etylenu z octanem winylu, kopolimer etylenu z alkoholem winylowym itp. Obecnie stosowane są dwa popularne sposoby produkcji folii: metodą wtłaczania rękawa z rozdmuchem i metodą wylewania, czyli wytłaczania płaskoszczelinoweg. Pierwszy sposób polega na roztopieniu tworzywa i wdmuchaniu go przez okrągłą szczelinę. Ciśnienie nadaje mu postać bardzo cienkiego rękawa, który następnie schładza się powietrzem. Ta maszyna do produkcji folii pozwala na wytworzenie produktu bardzo wysokiej jakości. Folia jest wytrzymała, kleista i rozciągliwa. Niestety jest też czasochłonna. Produkcja folii metodą wylewu również zaczyna się od roztopienia tworzywa. Przetłacza się je jednak przez płaską dyszę. Następnie jest ono rozciągane i schładzane na specjalnych cylindrach. Ten sposób jest o wiele wydajniejszy. Folia może mieć jedną lub wiele warstw. W przypadku tej drugiej warstwy powstają z różnych tworzyw, aby folia mała ich pożądane cechy. Mogą one mieć orientację jednoosiową lub dwuosiową. Rozciąga się je przy podwyższonej temperaturze. Produkcją folii zajmuje się wiele przedsiębiorstw, które przetwarzają tworzywa sztuczne. Jest to dla nich możliwość dodatkowego zarobku. 

Folie orientowane, po podgrzaniu, obkurczają się w kierunku orientacji, co jest bardzo przydatne przy pakowaniu towarów. Część folii (na przykład te z polipropylenu lub polietylenu) poddaje się procesowi aktywacji. Umożliwia on drukowanie, klejenie, powlekanie oraz aplikowanie folii do hot – stampingu. Folie aktywuje się metodą fizyczną lub chemiczną.