Niezawodny producent wózków do bram

Odpowiedni wybór wózków do bram zapewnia gwarantuje bezpieczeństwo, bezproblemowość w działaniu i żywotność. Przy wyborze należy kierować się jakością, ponieważ wymiana wózków w przyszłości jest kosztowna i pracochłonna. Odpowiedni wózek jest kluczowy dla płynnego, cichego i prawidłowego działania bramy przesuwnej. W przypadku zbyt małego będzie zbyt duży luz, który umożliwia pracę całego mechanizmu.

Odpowiedzialny wybór wózków do bram

Producent wózków do bramW Polsce są dostępne trzy rozmiary szyn dla bram posesyjnych: ceownik 60 x 60 x 3,5 mm, ceownik 70 x 70 x 4 mm i ceownik 80 x 80 x 5. Ich światło nie przekracza 5,5 metra długości, a ich waga oscyluje w granicach od 300 do 500 kg. Do lżejszych bram (do 200 kg) stosuje się szyny 60 x 60 x 3,5 mm, a ich światło nie przekracza 4 metrów.  Rozmiar wózka jest zawsze podawany jako docelowy rozmiar szyny, gdy mamy szynę o wymiarach 80 x 80 x 5 wybieramy wózek do bram przesuwnych w rozmiarze 80. Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze jest długość oraz waga bramy. Producent wózków do bram określa z góry jego nośność, której nie wolno przekraczać. Źle dobrany wózek do wagi bramy szybciej się zużyje, co przekłada się na brak płynności i hałas. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału są wykonane rolki wózka. Dostępne są wózki z rolkami metalowymi lub z tworzywa o podwyższonej ścieralności. Rolki metalowe charakteryzują się dłuższą żywotnością i mniejszą ścieralnością. Przeciętne wózki do bram z rolkami z tworzywa są bardziej ścieralne o około 25% – 30% niż rolki wykonane z metalu. Zaletą wózków z rolkami z tworzywa jest redukcja powstałego hałasu. Bramy przemysłowe są o wiele cięższe od bram posesyjnych. W związku z tym należy zastosować wózki do bram przemysłowych, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością materiału oraz większą liczbą rolek. Są to bramy o wadze przekraczającej 600 kg. W bramach przemysłowych często występują większe szyny takie jak 94 x 85 mm, 100 x 89 mm oraz 136 x 142 mm.   

Aby ułatwić montaż, dobrze dopasować bramę i zapewnić płynny ruch warto kupić gotowy komplet zawierający dwa wózki, gniazdo najazdowe oraz rolkę najazdową. Przy posiadaniu takiego zestawu wózków jest możliwa regulacja wysokości bramy. Efektem złego doboru wózka jezdnego jest: brak płynnej pracy bramy; problemy z pracą automatu do bramy – duże opory tłoczenia zmniejszają żywotność automatu; dodatkowe generowanie hałasu w przypadku łożysk o słabej jakości; brak stabilności w przypadku złego dopasowania wózka do szyny.