Oczyszczanie wody za pomocą niezbędnej chemii basenowej

 

Czyszczenie i dezynfekcja wody w pływalni czy basenie, to podstawowy praca, która musi zostać wykonana przez każdego właściciela oraz pracowników danego obiektu. Aby tego rodzaju prace mogły zostać wykonane w sprawny sposób, pracownicy używają szeregu produktów chemicznych, które służą do różnych celów. Jedne z nich są oferowane w postaci płynnej, drugie w granulowanej lub sypkiej, a trzecie są sprzedawane pod postacią tabletek, rozpuszczanych w wodzie.

Chemia basenowa i procesy pielęgnacji wody

niezbędna chemia basenowaProces mające na celu pielęgnację wody basenowej, są przeprowadzane w kilku etapach. W pierwszym z nich mamy do czynienia z regulacją pH za pomocą środków chemicznych. Przy okazji drugiego kroku zostają usunięte wszelkie mikroorganizmy i zanieczyszczenia, etapy trzeci i czwarty to odpowiednio ochrona przed algami oraz koagulacja. Każdy z etapów czyszczenia wody i basenu jest niezwykle ważny, a przeprowadzone razem dają bardzo korzystny i widoczny efekt na długi czas. Niezbędna chemia basenowa jest produkowana z zachowaniem wszelkich zasad dobrej jakości, a stosowanie środków chemicznych jest bezpieczne dla osób korzystających z basenów i kąpielisk. Środki do dezynfekcji basenu możemy podzielić na trzy typy. Są to specyfiki na bazie chloru, środki wyprodukowane do dezynfekcji za pomocą metody tlenowej, a także tabletki, które możemy określić jako wielofunkcyjne. Wszystkie środki do dezynfekcji muszą być odpowiednio dozowane, a dotyczy to wersji płynnych, granulowanych czy oferowanych w formie tabletek. Dozowanie dzielimy na wstępne, a także uzupełniające. Etapy dozowania mają na celu płynne i skuteczne zabicie niechcianych drobnoustrojów, które mogą znajdować się w wodzie basenowej. Odpowiednie dozowanie może wpłynąć także na uniemożliwienie późniejszego powrotu bakterii czy grzybów do wody. W określony sposób musi być prowadzona także walka z algami, które są równie niebezpieczne dla zdrowia. Usuwanie alg polega między innymi na używaniu środków chemicznych, które muszą poradzić sobie z tego rodzaju odpornymi roślinami.

Nie możemy w tym momencie pominąć równie ważnego etapu czyszczenia basenu, którym jest koagulacja. Dzięki tej metodzie możemy w szybki dokładny sposób usunąć cząstki i zanieczyszczenia, które nie są widoczne gołym okiem. Dzięki temu, że zanieczyszczenia są łączone w duże grupy, mogą być w łatwy sposób wyłapywane przez filtry. Nieoceniona jest tutaj także rola specjalistycznych odkurzaczy basenowych, które czyszczą ściany i dno basenu z opadłych na nie cząstek.