Odkurzacze używane w gospodarstwach domowych

Niemal w każdym domu lub mieszkaniu znajduje się przynajmniej jeden odkurzacz. Mogą one przyjmować różne formy, a czasami służyć konkretnym celom. Wśród nich są duże urządzenia wymagające stałego zasilania, a także niewielkie, samojezdne roboty sprzątające. Poza nimi do domowych odkurzaczy zaliczamy także te, wykorzystywane w domowych warsztatach i garażach po zakończonym majsterkowaniu, oraz niewielkie urządzenia na baterie, które mieszczą się w samochodowym schowku. Na rynku nietrudno więc znaleźć taki, który spełni wszystkie wymagania użytkownika.

Typy odkurzaczy domowych

odkurzacze do warsztatuJednym z rzadziej używanych urządzeń czyszczących, które spotkać można w domach, są odkurzacze do warsztatu. Ich konstrukcja pozwala na stosowanie ich do sprzątania produktów sypkich oraz cieczy. Dodatkowo zazwyczaj sprzedawane są w zestawach, w skład których wchodzą również akcesoria, ułatwiają one czyszczenie trudno dostępnych zakamarków. Są też szczególnie przydatne w okresie jesiennym, kiedy funkcja wydmuchu sprawi, że świetnie zastępują dmuchawy do liści. Można ich używać zarówno w systemie bezworkowym, jak i z papierowymi torebkami. Jest to zależne od tego, czy mają być nimi wciągane odpady suche, czy płyny. Są też wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej w domach spotkać można za to zwykłe odkurzacze elektryczne. Mogą być zasilane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego lub za pomocą ładowanych akumulatorów. Te pierwsze zazwyczaj są dużo większe, posiadają też mocniejsze silniki. Drugie to lekkie urządzenia, w których mieścić się mogą odłączane odkurzacze podręczne. Poza nimi są też takie, produkowane wyłącznie w tej formie. Przydają się szczególnie w samochodzie, dzięki kompaktowej budowie. Od kilku lat panuje również moda na samojezdne roboty sprzątające. Zasilane są one przez stacje dokujące. Przeprowadzają skanowanie pomieszczeń, w których mają działać i samoczynnie przystępują do sprzątania w określonych godzinach. Każdy więc znajdzie na rynku coś dla siebie.

W domach i mieszkaniach używamy na co dzień różnego rodzaju urządzeń sprzątających. Jednymi z rzadziej spotykanych są odkurzacze do warsztatów, które sprawdzają się w przydomowych garażach, wciągając zarówno sypkie, jak i wilgotne zanieczyszczenia. Najczęściej spotkać za to można tradycyjne odkurzacze elektryczne, które mogą być zasilane bezpośrednio z sieci, lub przy pomocy akumulatorów. Zaliczyć do nich można również niewielkie urządzenia podręczne. Od kilku lat coraz częściej kupuje się również samojezdne roboty sprzątające.