Płyn oparty na glikolu propylenowym

W instalacjach chłodniczych jako czynnik roboczy bardzo często wykorzystuje się płyn oparty na glikolu propylenowym lub koncentrat glikolu. Jest to roztwór niskokrzepnący, który posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest nietoksyczny, dlatego może być stosowany całkowicie bez obaw. Po drugie, chroni instalację przed korozją, co także jest bardzo ważne, jeżeli zależy nam na długiej żywotności oraz trwałości chłodnicy.

Co warto wiedzieć o glikolu

glikol propylenowy do chłodnicNajczęściej koncentraty oraz płyny zawierają specjalny barwnik, na przykład zielony, dzięki czemu łatwo wiedzieć, czy dany preparat został zastosowany w konkretnej instalacji.Glikol propylenowy do chłodnic chroni je przed niskimi temperaturami. Instalacja zimą nie może zamarznąć, nawet jeśli nie jest używana. Gdyby w instalacji tej znajdowała się sama woda, zamarznęłaby gdy tylko temperatura znalazłaby się poniżej 0, a zmiana w lód wiąże się ze zwiększeniem objętości, co mogłoby doprowadzić do popękania instalacji. Dlatego właśnie stosowanie glikolu propylenowego jako czynnika roboczego jest bardzo ważne. Poza tym jednak preparat ten posiada inne zalety. Przede wszystkim chroni przed odkładaniem się osadów w instalacji oraz nie dopuszcza do rozwoju bakterii. Dzięki temu, że jest to substancja obojętna chemicznie, może ona być stosowana we wszelkiego rodzaju instalacjach niezależnie od materiału ich wykonania – zatem zarówno w instalacji stalowej, jak i miedzianej, mosiężnej, aluminiowej czy żeliwnej. Jest to zatem duża zaleta. Co jeszcze warto wiedzieć? Przede wszystkim to, że płyny oparte na glikolu propylenowym ulegają biodegradacji, nie stwarzają zatem żadnego zagrożenia dla środowiska. Jak już zostało wspomniane, producenci oferują nam zarówno płyny rozcieńczone już przez nich, jak i koncentraty. W przypadku tej drugiej opcji, sami musimy rozcieńczyć preparat przed wlaniem go do instalacji chłodniczej. Charakteryzuje się on bowiem bardzo dużą lepkością, dlatego w postaci skoncentrowanej nie nadaje się do stosowania. Do rozpuszczenia wystarczy wykorzystać czystą wodę, powinna być jednak bez zawartości jonów.

Słowem podsumowania, w instalacjach chłodniczych czynnik roboczy powinien być niezamarzający, aby instalacja nie uległa zniszczeniu nawet podczas mroźnej zimy. Rolę takiego czynnika roboczego doskonale sprawuje glikol propylenowy, który jest dostępny w sklepach stacjonarnych i internetowych w postaci rozcieńczonego płynu oraz koncentratu do samodzielnego rozwadniania. Ceny takich preparatów są na ogół przystępne.