Podlewanie ogrodów i terenów zielonych

Dla niejednego człowieka przydomowy ogród jest oczkiem w głowie, któremu poświęca ogrom czasu, zainteresowania. Dla niektórych to wręcz pasja i duma. Pielęgnacja ulubionych roślin wymaga wielu zabiegów ale podstawowym jest dostarczanie roślinom życiodajnej wody. Pogoda nie zawsze sprzyja roślinom w okresie ich wegetacji i często zdarzają się okresy pozbawione opadów deszczu. Wtedy korzystamy z prostych sposobów podlewania lub miej lub bardziej skomplikowanych systemów nawadniania. Obecnie dąży się do by wodę wykorzystywać efektywnie stąd oszczędne systemy nawadniania mają przed sobą przyszłość.

Sposoby nawadniania terenów zielonych

nawadnianie ogrodówKażdy zdaje sobie sprawę z roli wody dla właściwego rozwoju roślin. Do niedawna nikt się nie zastanawiał nad właściwymi dawkami wody i była ona masowo marnowana. Era wodomierzy skłoniła wielu właścicieli ogrodów do oszczędności wody i zastosowania ekonomicznych systemów nawadniania. Oczywiście nie każdego stać na instalację systemów nawadniających i pozostają oni przy tradycyjnym wężu gumowym, czy konewce. Na końcu węża można instalować różne aplikatory regulujące strumień wody. Można też podłączyć zraszacze rotacyjne lub statyczne. Jest to już pewien krok do oszczędności. Aby nawadnianie ogrodów odbywało się bezkosztowo najlepiej mieć własne ujęcie wody w postaci studni zaopatrzone w pompę. Najmniejsze zużycie wody, niezależnie od źródła wody zapewnią nam systemy nawadniania, które dostarczą wodę równomiernie na całą powierzchnię ogrodu. Typowy system nawadniania składa się z rur podłączonych do źródła wody. Rury połączone złączkami umieszcza się zgodnie z projektem pod ziemią. Prowadzą one do puszek wodnych z ukrytymi wężami, do zaworów czerpalnych lub bezpośrednio do zraszaczy. Najlepsze dla ogrodów wykaszanych będą zraszacze wynurzalne schowane przy braku aktywności poniżej poziomu gruntu. Do podlewania pojedynczych roślin używa się kroplownic dostarczających wodę do systemów korzeniowych. System są włączanie automatycznie lub ręcznie. Najbardziej zaawansowane inteligentne systemy nawadniania zużywają o 75% wody mniej niż te sterowane wyłącznikiem czasowym. Zbierają one dane z otoczenia oraz z internetu i dostarczają wodę wtedy jeśli to rzeczywiście konieczne.

Oferta różnych akcesoriów do podlewania ogrodów jest przebogata. To już właściwie odrębna gałąź przemysłu produkująca różnego rodzaju złączki, reduktory, zraszacze i dysze. Dzięki temu możemy dostosować sposób nawadniania do naszych potrzeb. Należy pamiętać o właściwym podlewaniu gdyż nadmiar wody jest szkodliwy dla roślin i powoduje śmierć rośliny lub zbyt płytkie ukorzenianie. Aby lepiej zgłębić tajniki i możliwości podlewania najlepiej skorzystać z poradników i forów internetowych lub udać się do sprzedawców i dokładnie o wszystko wypytać.