Podstawowy rodzaj siodła do jazdy konnej

Każdy jeździec wie jak ważne jest w jego dyscyplinie siodło. Pomaga one nie tylko otrzymać się jeźdźcowi na grzbiecie konia ale także pomaga rozłożyć ciężar na plecach. Wybierając siodło należy kierować się wieloma aspektami. Dyscypliną jaką uprawiamy, rasą konia, a także naszymi możliwościami finansowymi. Rodzajów siodeł jest wiele. Mamy do wyboru siodła rajdowe, skokowe, damskie i ogólnoużytkowe. To właśnie te ostatnie są najczęściej używane i wybierane przez jeźdźców.

Powszechność siodeł ogólnoużytkowych

siodło ogólnoużytkowePo raz pierwszy siodło ogólnoużytkowe pojawiło się w Anglii w XVI wieku. Nazywane jest także siodłem klasycznym. Jest to typ siodła rozpowszechniony już na całym świecie. Przez stulecia oczywiście ten rodzaj siodła ewoluował. Mamy wiele jego modyfikacji i przeróbek. Pozostał jednak jeden niezmienny od lat element – jego budowa. Ich podstawą jest wykonywana z drewna terlica. To rodzaj ramy czy stelaży, który daje nam dobre dopasowanie. Spotkać można także terlice z drewna i metalu. Terlica pokryta jest wysuszoną i bardzo twardą skórą, która zapewnia trwałość siodła. Pozostałe elementy siodła to łęk przedni i tylni, siedzisko pomiędzy nimi, 2 tybinki, podtybinki przystuły, przystulica, popręg, strzemiona z puśliskami i czaprak. Tybinki to dwa duże płaty po bokach siodła z poduszkami, które chronią nasze kolana i boki konia od otarć. Czaprak to z kolei podkładka pod siodło wykonana z miękkiego materiału takiego jak filc czy futerko. Popręg natomiast służy do zamocowania siodła, aby nie przesuwało się wraz z jeźdźcem na boki. Wybierając siodło trzeba dopasować je do budowy konia. Dlatego każdy koń powinien mieć własne siodło, ponieważ kręgosłup każdego rumaka może być inny. Jeśli podczas jazdy siodło zaczyna nam kołysać się pod naszym obciążeniem na boki to znaczy, że nie pasuje do konia. Można to także zweryfikować już po jeździe. Jeśli grzbiet konia będzie równomiernie pokryty potem oznacza to, że siodło jest dobrze dobrane, jeśli pozostaną suche miejsca pod siodłem oznacza to, że nie pasuje ono do naszego wierzchowca.

Omawiane przez nas siodła ogólnoużytkowe nadają się głównie do jazdy w terenie, ale także do wykonywania skoków, a nawet niektórych ćwiczeń. Kształt tych siodeł pomaga utrzymać odpowiednią pozycję w czasie jazdy i skoków. Sprawia, że czujemy się dzięki niemu komfortowo, ale i bezpiecznie. Zapewnia nam to także głębokie siedzisko. Od innych siodeł odróżnia się ono budową. Posiada większe tybinki i inny rozmiar łęków. Jest to siodło idealne niemalże dla każdego w związku ze swoją wielofunkcyjnością. Polecane jest zwłaszcza dla początkujących jeźdźców.