Podział instrumentów muzycznych

Muzyka towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Jednak od jej samego początku aż do dzisiaj bardzo się zmieniała. Wraz z nią zmieniały się również przyrządy, dzięki którym jej tworzenie było w ogóle możliwe. Taka jest właśnie definicja tego, co nazywamy instrumentami muzycznymi – są to takie przedmioty, które wydają dźwięki przeznaczone do tworzenia muzyki. Najstarsze z nich wykonane były wyłącznie z materiałów pochodzenia naturalnego, np. drewna czy skóry zwierzęcej. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło.

Jak można podzielić instrumenty?

instrumenty muzycznePodstawowy podział, jaki charakteryzuje instrumenty muzyczne zakłada wyróżnienie trzech kategorii, w których również można wyznaczyć podkategorie. Pierwszą grupą instrumentów są te, w których dźwięk jest wywoływany przez drgania strun, czyli strunowe. W tej grupie obejmującej wiele różnorodnych instrumentów, można wyróżnić mniejsze grupy, czyli instrumenty uderzane (pianino), szarpane (gitara, harfa) oraz smyczkowe (skrzypce, wiolonczela). Kolejną grupą, jaką można wyróżnić wśród instrumentów są te, których dźwięk jest wywoływany przez uderzenie instrumentu albo jego części. Z pewnością od razu do głowy przychodzi perkusja. Słusznie, chociaż jej elementy można również podzielić, np. na prętowe (trójkąt), płytowe (gongi) czy membranowe (bębny oraz kotły). Ostatnią z trzech wspominanych głównych kategorii są instrumenty dęte – ich dźwięk, jak sama nazwa wskazuje, wywoływany jest przez zadęcie. Do nich zalicza się np. instrumenty drewniane (wszelkiego rodzaju flety, fagoty oraz klarnet), blaszane (puzon, tuba), a także klawiszowe (organy, akordeon). To tylko niektóre z grup, na jakie podzielić można wszystkie instrumenty. Jest to wiedza, która przyda się na lekcjach muzyki oraz wtedy, gdy chce się wybrać instrument, na których chce się nauczyć grać. Dobrze jest przed podjęciem decyzji poczytać o różnych rodzajach muzyki oraz instrumentów, które można wykorzystać do jej tworzenia, aby wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał zainteresowaniom oraz upodobaniom.

Muzyka jest niezwykle rozległą dziedziną wiedzy, którą z pewnością trzeba będzie choć w części opanować, aby zająć się nią profesjonalnie. Jest to również temat na pewno niezwykle ciekawy oraz zajmujący, ponieważ można zaobserwować ogromne zmiany, jakie zaszły na przestrzeni czasów – od najprostszych gwizdków aż po instrumenty elektryczne, które obecnie cieszą się ogromną popularnością oraz są wykorzystywane bardzo często przez różnorodne zespoły muzyczne.