Podział sadzonek porzeczek

Staram się w taki sposób wykorzystywać całą dostępną przestrzeń mojej działki przeznaczone pod uprawę różnych roślin, żeby na małej przestrzeni w dobrych warunkach mogły rozwijać się różne gatunki. Gatunki ozdobne również są częścią mojego ogrodu i całej przestrzeni wokół domu. Większość uwagi poświęcam jednak bezpośrednio gatunkom, z których mogę mieć konkretne korzyści, czyli na przykład smakowite owoce. Pod tym względem sadzonka porzeczki jest moim zdaniem bezkonkurencyjna. Owoce tej rośliny nadają się nawet do produkcji soku lub dobrego kompotu.

Jak dbam o sadzonkę porzeczki?

niedrogie sadzonki porzeczekRośliny nazywane porzeczkami można oczywiście podzielić ze względu na specyficzne nazwy poszczególnych gatunków i w oryginale będą to oczywiście nazwy łacińskie. Staram się jednak na takie rośliny czy ogólnie mówiąc zagadnienia patrzeć w sposób praktyczny i dlatego interesuje mnie przede wszystkim podział ze względu na kolor owoców. Jeżeli chodzi o sadzonki porzeczek, to w pierwszej kolejności swoją uwagę poświęcam egzemplarzom czarnym, ponieważ są one moim zdaniem pod względem smaku najlepsze. Porzeczka czerwona, jeżeli tylko ma odpowiednią ilość światła słonecznego w okresie dojrzewania również może być smakowita, a jej dodatkowym atutem będzie wyjątkowy kolor, który można wykorzystać jako element dekoracyjny przy robieniu różnych potraw. W ewentualnych okresach suszy w czasie od początku kwitnienia do końca owocowania staram się dostarczać takim sadzonkom odpowiednich ilości wody i do tego celu wykorzystuje deszczówkę, ponieważ wtedy moje postępowanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Niedrogie sadzonki porzeczek zabezpieczam zawsze także przed chwastami, które mogą stanowić konkurencję pokarmową. W zależności od miejsca robię to przy użyciu środków chemicznych lub naturalnych rozwiązań takich jak fragmenty kory. Czasami pod warstwę kory trafia dodatkowo obornik naturalny, który stanowi najlepszy nawóz. Wracając jednak do podziału porzeczek, istotnym czynnikiem jest również budowa rośliny.

Na mojej posesji znajdują się na przykład porzeczki, które rosną w formie normalnego krzaku i dlatego czasami potrzebują jako wsparcie drewnianego stelaża. Uprawa porzeczek drzewkowych wygląda nieco inaczej, ponieważ są one szczepione u góry i dlatego tutaj takie wsparcie może nie być konieczne. Staram się regularnie przycinać tę roślinę po to, żeby pozbywać się nadmiaru pędów, ponieważ wtedy owoce lepiej dojrzewają. Dzięki tanim sadzonkom porzeczki mogą mieć wszyscy, a są one dobrym źródłem witamin.