Polecane rozliczenia tachografu

Transport drogowy w ostatnim czasie stał się jedną z najpopularniejszych form przewozu mienia, rzeczy lub osób. Odbywa się po drogach publicznych w odpowiednio do tego przygotowanych pojazdach. Odpowiedzialność za niego ponoszą kierujący samochodem kierowcy. Aby wykonywać tak odpowiedzialną pracę muszą posiadać wymagane kursy i uprawnienia. Praca kierowcy nie należy do najlżejszych zawodów, ciąży na nim duża odpowiedzialność za przewożony transport, własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Jak rozliczyć tachograf?

rozliczanie tachografówAby pogodzić wszystkie te aspekty i zapewnić maksimum bezpieczeństwa na drodze powołano specjalne służby których celem wbrew pozorom nie jest karanie kierowców lecz dbanie o zasady bezpieczeństwa i respektowanie ich na drogach publicznych. Wszystko to reguluje odpowiednia podstawa prawna z którą każdy uczestnik ruchu drogowego w transporcie zarówno krajowym jak i zagranicznym powinien się zapoznać. Przede wszystkim chodzi tutaj o czas pracy kierowcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może on przekraczać dziewięciu godzin na dobę ciągłej pracy. Należy pamiętać o czterdziestopięciominutowej przerwie po każdej czteroipółgodzinnej jeździe. Tygodniowy czas pracy nie może przekroczyć pięćdziesiąt sześć godzin. Przy czym do czasu pracy wliczamy prowadzenie pojazdu, załadunek i rozładunek, formalności administracyjne i czynności związane ze spedycją oraz wykonywanie codziennej obsługi pojazdu. Najlepsza formą kontroli kierowcy jest rozliczanie tachografów, jest to urządzenie rejestrujące czas prowadzenia pojazdu, prędkość z jaką się poruszał, długość przebytej drogi oraz przerwy i wypoczynek w pracy. Do rozliczania tachografów powołane są odpowiednio przeszkolone osoby, może to być pracodawca lub spedytor. Poza tym uprawnienia takie posiadają specjalne służby takie jak policja, straż graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Transportu Drogowego oraz inne podmioty posiadające uprawnienia do kontroli zapisów urządzeń rejestrujących samoczynnie przebieg jazdy.  Do kontroli należy przedstawić wykresówki nie tylko z bieżącego dnia ale również z ostatnich dwudziestu ośmiu.

Wszelkie kontrole mają na celu wykrycie nieprawidłowości związanych z nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów. Pomoże nam w tym rozliczanie tachografów, kontrole te mają na celu doprowadzenie do poprawy warunków bezpieczeństwa na drogach. Tym bardziej iż w ostatnim czasie są one dosyć mocno zatłoczone. Warto więc poddać się kontroli i starać się wyeliminować wszelkie wykryte niedociągnięcia.