Popularne podgrzewacze do wody

Urządzenia do podgrzewania wody wykorzystywane są zarówno w jednorodzinnych domach mieszkalnych, jak i starych kamienicach, oraz na działkach rekreacyjnych, gdzie nie ma przyłącza do ciepłej wody z sieci. Podgrzewacze mogą być zarówno przepływowe, jak i pojemnościowe. Dzielą się także ze względu na sposób zasilania, czyli na elektryczne i gazowe. Jaki model wybrać do swojego gospodarstwa domowego? Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę, oraz od przyzwyczajeń domowników.

Podgrzewacz elektryczny czy gazowy?

elektryczny podgrzewacz wody przepływowyZarówno pośród modeli zasilanych gazem, jak i tych elektrycznych, znajdziemy dwa typy podgrzewaczy. Elektryczny podgrzewacz wody przepływowy będzie działał na tej samej zasadzie, co model zasilany gazem, z tą różnicą, że model na prąd można zainstalować niemalże wszędzie, bez konieczności tworzenia szczelnej i bezpiecznej instalacji gazowej. Elektryczny podgrzewacz wody przepływowy jest najczęściej kupowanym modelem. Jest niewielkich rozmiarów, pracuje wystarczająco cicho, nie jest uciążliwy. Działa na zasadzie bieżącego ogrzewania przepływającej przez niego wody, która po ogrzaniu prowadzona jest do punktu poboru, czyli kranu. Podgrzewacze te dzielimy na modele jednopunktowe, montowane bezpośrednio przy baterii w umywalce czy wannie, lub też modele wielopunktowe, które za zadanie mają obsługiwać wszystkie krany w domu. Model wielopunktowy najlepiej zamontować w jednakowych odległościach od wszystkich punktów poboru i jednocześnie w jak najmniejszej odległości od nich, dzięki czemu straty ciepła będą mniejsze. Problemem w przypadku podgrzewaczy przepływowych może okazać się konieczność oczekiwania na ciepłą wodę. Dzieje się tak dlatego, że nagrzana wcześniej woda pozostająca w instalacji po zakręceniu kranu, z czasem stygnie. Po kolejnym odkręceniu kranu „zlatuje” najpierw woda wychłodzona z rur, a dopiero później ciepła woda podgrzana przez urządzenie. Nie jest to jednak na tyle uciążliwe, aby mogło przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Inaczej sprawa ma się w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych. Te urządzenia mają postać dużego zbiornika na wodę, w którym jest ona ogrzewana i kumulowana, zawsze ciepła i gotowa do użytku. Zbiornik ten może mieć od kilkudziesięciu do kilkuset litrów pojemności, jednak do domów jednorodzinnych najbardziej popularne są te o pojemności między 120 a 200 litrów. Jedyną wadą może okazać się konieczność wygospodarowania miejsca na tak duże urządzenie, co nie zawsze jest możliwe.

To, czy wybrać podgrzewacz gazowy czy elektryczny, zależy od naszych preferencji. Z pewnością model gazowy wyjdzie taniej w eksploatacji niż model elektryczny, biorąc pod uwagę ceny mediów. Jednak model gazowy wiąże się z prowadzeniem instalacji, jeśli takowej w domu nie posiadamy. Przepływowy czy pojemnościowy? Tutaj odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie i jak dużym miejscem dysponujemy do instalacji podgrzewacza.