Potrzebowałem świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu

Od kilku miesięcy zauważyłam niepokojący trend, że moje rachunki za prąd były coraz wyższe. Nie było ostatnio podwyżek za prąd, dlatego byłam tym zdziwiona i obawiałam się, co będzie za kilka tygodni, kiedy zacznie się zima i będę musiała włączyć w swoim mieszkaniu ogrzewanie. Przyjaciółka poleciła mi, żebym dla pewności wykonała świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania, bo wygląda na to, że problem wysokich rachunków leży właśnie w mojej instalacji elektrycznej. Postanowiłam to sprawdzić.

Kto wystawia świadectwa charakterystyki energetycznej?

świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu dla każdegoDowiedziałam się od mojej przyjaciółki, że takie świadectwa charakterystyki energetycznej polegają na wystawieniu certyfikatu energetycznego, który jest bardzo obszernym dokumentem. Składają się na niego: audyt energetyczny, który określa ilość zużytej energii elektrycznej w naszym gospodarstwie oraz pomiary, które określają efektywność zużycia tego prądu. To właśnie te ostatnie pomiary mogą wskazać na różne usterki i nieszczelności w instalacji elektrycznej szczególnie tej przeznaczonej do grzania wody i ogrzewanie lokalu. Dowiedziałam się od niej także, że takie świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu jest wymagane w przypadku wynajmu lub sprzedaży mieszkania na mocy umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu. W innych przypadkach prawo nie nakłada obowiązku wykonywania takiego świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu, ale wiele osób i tak decyduje się je wykonać dla własnego bezpieczeństwa i pewności, że elektryka w mieszkaniu czy budynku działa poprawnie. Zachęcona przez przyjaciółkę zdecydowałam się poszukać firmy, która wykona dla mnie taką usługę. Postanowiłam w tym celu skorzystać z internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu dla każdego, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć firmę, która wykonuje takie usługi w bardzo przystępnych, niskich cenach. Koszt był zależny od wielkości lokalu, którego miał dotyczyć.

Firma ta miała bardzo pozytywne opinie i rekomendacje od klientów, dlatego zdecydowałam się z niej skorzystać. Przede wszystkim jednak mieli bardzo szybkie terminy i na wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie musiałam zbyt długo czekać, a wyniki i certyfikację energetyczną miałam do odbioru już dwa dni później. Byłam z tego faktu bardzo zadowolona. Taka certyfikacja energetyczna jest ważna 10 lat od momentu wystawienia, jeżeli nie będziemy niczego znaczącego zmieniać w instalacji.