Praktyczne wykonanie tomografii

Tomografia komputerowa to jedna z podstawowych metod diagnostycznych, którą zalicza się do badań obrazowych. Ze względu na to, że technika ta jest taka powszechna i łatwo dostępna, wykorzystuje się ją do rozpoznawania wielu schorzeń. Co warto wiedzieć o tym rodzaju badania? 

Kiedy powinniśmy skorzystać z tomografii komputerowej?

tomografia żywiecTomografia komputerowej  daje nam szerokie spectrum możliwości , ponieważ dzięki temu badaniu możemy zdiagnozować m.in. choroby układu nerwowego, narządów jamy brzusznej i klatki piersiowe, a także schorzeń gardła, krtani, uszu, oczu i oczodołów. Czasem dla dokładniejszego uwidocznienia ewentualnych zmian chorobotwórczych, tomografia żywiec wykonywana jest z kontrastem, za pomocą środka cieniującego, który zmienia skalę pochłaniania promieni rentgenowskich. Często zastanawiamy się na czym właściwie polega badanie tomografii komputerowej. Otóż polega na wykonaniu kilku zdjęć przy użyciu promieni rentgenowskich. Fotografowaną partie ciała człowieka widzimy w technice 2D, bądź 3D.  Jeżeli badanie tomografem ma przebiegać prawidłowo, należy się odpowiednio do niego przygotować. Osoby, które otrzymały skierowanie na tomografię powinny zjeść ostatni posiłek przynajmniej sześć godzin przed wykonaniem badania. Ponad to na dzień, bądź na dwie godziny przed tomografią powinno się przyjąć duże ilości wody. Na badanie zabieramy ze sobą aktualne wyniki badań, także poprzednio wykonywanych tomografii. Tomografia komputerowa to badanie o wielu zastosowaniach, dlatego dzięki niej jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z naszymi chorobami, które ewentualnie zostaną wykryte podczas badania. Badanie umożliwia uzyskanie przekrojów badanych narządów, a także ich wizualizacje 3D, co ma bardzo dobry wpływ na proces diagnostyczny. Do wykonania  tomografii komputerowej wykorzystuje się tomograf, zaś uzyskany za jego pomocą obraz nazywa się tomogramem. Po raz pierwszy w celach diagnostycznych tomografię komputerową wykonano na początku lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Bez wątpienia wynalezienie tomogramu miało niebagatelny wpływ na medycynę i uratowało już wiele osób a przede wszystkim pozwoliło na wcześniejsze wykrycie chorób społeczeństwa

Podczas badania tomografii komputerowej, przekrojowe obrazy są przesyłane do komputera i wyświetlane na ekranie. Podczas badania poszczególnych partii ciała,  lekarz ma szansę przyjrzeć się organom  naczyniom krwionośnym oraz kościom. Cała procedura trwa bardzo krótko, zwykle kilka lub kilkanaście minut, jest bezbolesna.