Precyzja przyrządów pomiarowych

 

Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z zagadnieniem ważenia pojazdów z pewnością wyobrażają sobie, że jest to trudny i pracochłonny zabieg. Nic bardziej mylnego. Współczesna technologia znacznie się rozwija, dlatego powstało wiele urządzeń, których zastosowanie zmniejsza czas poświęcany na dokonywanie pomiarów, przy jednoczesnym wzroście precyzji ważenia i dokładności odczytu wykonanych pomiarów. Do ważenia ludzi wykorzystuje się sprzęt AGD o małych rozmiarach, jednak oczywistym jest, że ważenie aut wymaga zastosowania większego i cięższego sprzętu.

Zastosowanie wag osiowych w motoryzacji

dokładne wagi osiowePrzemysł motoryzacyjny rozwija się w szybkim tempie. W związku z tym również system ważenia pojazdów musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Dokładne wagi osiowe stanowią rozwiązanie dla wielu problemów. Są niedrogie, ale bardzo wydajne i precyzyjne. Jest to najlepsza alternatywa dla klasycznych propozycji w zakresie ważenia pojazdów, również z ekonomicznego punktu widzenia. System wykorzystywany w wagach osiowych pozwala na profesjonalne wyznaczenie nacisku jednego koła i osi. Na podstawie tych dwóch danych określa się z dużą dokładnością masę całego pojazdu. Łatwo więc stwierdzić, czy ładunek znajdujący się na samochodzie nie przekracza wartości określonych w przepisach o ruchu drogowym. Do większości nowoczesnych wag stosuje się dodatkowe systemy monitorujące i analizujące. Posiadają one wiele różnych możliwości, które w przejrzysty sposób generują i drukują raporty z wykonywanych prac. Wagi osiowe są przydatne w każdej gałęzi przemysłu. Obsługa jest intuicyjna, dlatego zatrudnianie dodatkowej osoby do obsługi urządzenia jest niepotrzebne. Wszystkie ważenia kontrolne mogą być więc wykonywane całkowicie automatycznie. Wagi osiowe mogą być zamontowane na stałe, lub przy zastosowaniu lekkich konstrukcji w sposób umożliwiający przenoszenie urządzenia. Niezależnie od wybranej opcji, montaż jest łatwy w każdym przypadku. W każdym rodzaju wagi osiowej zamontowany jest również sterownik.

Pozwala on na podanie całkowitej masy pojazdu. Intuicyjny system automatycznie wylicza liczbę osi i ciężr całkowity bez konieczności ingerencji człowieka. Jeżeli ważenie odbywa się statycznie, konieczne jest zatrzymanie się pojazdu każdą kolejną osią. Kierunek jazdy samochodu określa się na podstawie różnicy wyników ważenia pierwszego i drugiego. Intuicyjny system umożliwia ponadto wydruk pokwitowania, na którym zostanie zawarta wartość nacisku każdej osi na powierzchnię i łączną masę pojazdu.