Proces dekoracji wysokojakościowej porcelany

Biały, szlachetny materiał jakim jest porcelana charakteryzuje duża twardość oraz odporność na działanie kwasów i zasad. Porcelana ma wyraźny dźwięk, dobrze izoluje przed elektrycznością i jest słabym przewodnikiem ciepła. Ponadto nie posiada ona szczególnych właściwości ściernych, dlatego materiał ten jest preferowany m.in. do produkcji zapraw.

Proces wypalania porcelany

wysokojakościowa porcelana na sztukiWyjątkową cechą porcelany w porównaniu z innymi produktami ceramicznymi nie jest wysoka temperatura wypalania, jak się często zakłada. Główną różnicą jest zachowanie spiekające: zawartość skalenia w porcelanie topi się podczas procesu wypalania, ale nie ulega ponownej krystalizacji podczas chłodzenia ze względu na swoją wytrzymałość. Porcelana, podobnie jak szkło, zawiera zatem super-chłodzony topnik, podczas gdy inne rodzaje ceramiki, takie jak kamionka czy glina, tworzą czysto krystaliczne struktury spiekane. Ta szczególna cecha prowadzi do pewnej przepuszczalności światła (półprzezroczystość) w niektórych porcelanach, zwłaszcza w przypadku cienkich ścianek. W zależności od rodzaju porcelany, wypalanie odbywa się w temperaturze od 1100 °C do 1480 °C przez około 8 do 16 godzin w piecach komorowych. Porcelana produkowana przemysłowo, m.in. wysokojakościowa porcelana na sztuki, jest obecnie przemieszczana przez piec tunelowy lub piec o długości od 40 do 80 metrów, w zależności od wydajności, w ciągu 80 do 120 minut. W większości przypadków łączy się wypalanie gładkie i dekoracyjne. Nie dotyczy to dekoracji „trudnych”, gdzie nie wolno dopuścić do tego, aby mieszaniny kolorów wpływały na siebie nawzajem, ani też metalowych dekoracji o wysokim połysku, takich jak złota obręcz. Istotną cechą gładkiego wypalania porcelany jest właśnie jej spiekanie. W zależności od rodzaju dekoracji, jedno lub więcej wypaleń dekoracji może nastąpić przy stosunkowo niskich temperaturach ok. 850 °C, z których każde poprzedzone jest odpowiednim etapem dekoracji. W przypadku wysokiej jakości ręcznie malowanych reprodukcji obrazów na płytach porcelanowych można wykonać więcej niż pięć wypaleń pośrednich, które trwale wiążą poszczególne warstwy farby ze szkliwem.

Przy wyższych temperaturach wypalania dekoracji stosowane są tzw. kolory ostrego ognia. Jest to kolejna typowa cecha produkcji porcelany. Polega ona na tym, że prawdziwe kolory zdobienia pojawiają się dopiero po wypaleniu i często nie wykazują żadnego podobieństwa do tonacji barwnej przed wypaleniem dekoracji. Wymaga to od malarza doświadczenia i przewidywania, a także talentu i kunsztu, aby mógł przewidzieć ostateczne kolory przyszłego obrazu podczas malowania.