Profesjonalne pranie odzieży medycznej

Prawo obowiązujące na terenie Polski zobowiązuje pracodawcę do zabezpieczenia każdego z pracowników w ochronną odzież roboczą. Jest to niewątpliwie bardzo ważny aspekt, gdyż wpływa na bezpieczeństwo pracowników. Osoby, które na co dzień mają styczność z potencjalnie infekcyjnymi materiałami zakaźnymi powinny oddzielać odzież prywatną od tej, którą wykorzystują w pracy. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma również odpowiednie pranie odzieży roboczej z zastosowaniem specjalistycznych środków piorących.

Jak prać odzież medyczną?

prawidłowe pranie odzieży medycznejJak podają źródła epidemiologiczne prawidłowe pranie odzieży medycznej eliminuje ryzyko szerzenia się groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych i wpływa na bezpieczeństwo nie tylko personelu medycznego, ale również wszystkich osób znajdujących się na terenie danej placówki. Oczywiście odzież medyczną, czyli fartuchy należy prać tylko i wyłącznie w profesjonalnych pralniach z życiem odpowiednich środków piorących. Niezwykle ważne, aby każda placówka ochrony zdrowia posiadała docelowy punkt, w którym w określonych dnia pierze się odzież roboczą personelu. Dla zachowania odpowiedniej ochrony odzież robocza powinna być prana po każdym dyżurze. Wpływa to na bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i osób świadczących usługi medyczne. Placówki ochrony zdrowia są miejscami w których występuje groźne drobnoustroje chorobotwórcze w dużym natężeniu. Dbając o czystość odzieży roboczej zapewniamy bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdujących się na terenie zakładu pracy. Profesjonalne środki piorące wykazują bardzo silne działanie. Pranie odzieży w wysokich temperaturach zapewnia odpowiednią eliminację wirusów, bakterii i grzybów. Ponadto każda profesjonalna pralnia medyczna posiada urządzenia, które za pomocą wykorzystanie wysokiej temperatury idealnie usuwają drobnoustroje, a jednocześnie prasują odzież medyczną. Z pewnością medycznej odzieży roboczej nie należy prać w domowych pralkach automatycznych z wykorzystaniem zwykłych środków piorących, gdyż stwarza to niebezpieczeństwo dla pacjentów i personelu.

Dbając o zachowanie procedur epidemiologicznych należy jasno podkreślić, że medyczna odzież robocza, czyli wszystkie fartuchy medyczne powinny być prane w profesjonalnych pralniach medycznych z wykorzystaniem silnych środków chemicznych, które gwarantują całkowite bezpieczeństwo zarówno pracownikom ochrony zdrowia jak i pacjentom. Ponadto pranie musi się odbywać w odpowiednio wysokich temperaturach. Każda część odzieży powinna być również prasowana w wysokiej temperaturze.